Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12034_thinkstockphotos 481974106 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
27. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Približne pre tretinu Slovákov bol rok 2018 lepší, prieskum ukázal aj dôvody ich nespokojnosti

BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Takmer tridsať percent obyvateľov Slovenska (29 %) považuje z pohľadu svojho osobného života rok 2018 za lepší, ako očakávali na jeho začiatku.

Naopak, o niečo menšia skupina (približne 20%) považuje rok 2018 za horší, ako si mysleli na jeho začiatku. Pre približne polovicu obyvateľstva (51 %) bol rok približne rovnaký v porovnaní s očakávaniami v januári 2018.

Respondenti, pre ktorých bol rok 2018 lepší ako ich očakávania, uviedli ako hlavný dôvod zlepšenie ich finančnej situácie. Tento dôvod uviedlo 44 % z nich. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý vykonala agentúra Go4insight na populácii SR vo veku 15 až 79 rokov na vzorke 1 000 respondentov na prelome novembra a decembra 2018.

Negatívna nálada v slovenskej spoločnosti

Vyše dve pätiny opýtaných (43 %) boli spokojné s rokom z pohľadu svojej rodiny či partnerských vzťahov. S oblasťou svojho osobného života bolo spokojných 39 % respondentov. Pre viac ako tretinu (35 %) bolo dôležitým zdrojom spokojnosti zlepšenie v pracovnej oblasti.

Symptomatické podľa agentúry pre súčasnú situáciu na Slovensku je, že zlepšenie všeobecnej nálady na Slovensku alebo politickej situácie v krajine bolo dôvodom optimizmu len pre menej ako 10 % spokojných.

Pre tých, ktorí vnímali rok 2018 ako horší, bolo hlavným dôvodom zhoršenie zdravotného stavu (48 %). Finančná situácia je druhým najdôležitejším dôvodom negatívneho hodnotenia uplynulého roka, takto to vníma 42 % tých, pre ktorých bol rok 2018 menej priaznivý.

Práve faktor nespokojnosti s finančnou situáciou znamenal tento rok významný pokles. Takmer jedna tretina (31 %) spomenula ako dôvod negatívneho hodnotenia roka 2018 zhoršenie politickej situácie na Slovensku a štvrtina (28 %) všeobecnú negatívnu náladu v slovenskej spoločnosti.

Priaznivejší ako rok 2017

Podobné percento zažilo komplikácie v osobnej oblasti (23 %) alebo pri situácii vo svojej rodine (22 %).

Rok 2018 podľa agentúry predčil očakávania takmer všetkých skupín obyvateľstva. Pozitívne ho hodnotili ľudia zo všetkých slovenských regiónov aj všetkých sociálnych skupín. Zásadným faktorom, ktorý vplýva na spokojnosť s končiacim sa rokom, je však vek. Najspokojnejší s rokom 2018 boli mladí ľudia, najmenej spokojní tí najstarší.

Rok 2018 bol celkovo hodnotený priaznivejšie ako rok 2017. V porovnaní s predchádzajúcou vlnou prieskumu sa tento rok mierne zvýšil podiel tých, čo končiaci sa rok hodnotili pozitívnejšie (o jeden percentuálny bod) a zároveň sa znížil podiel tých, čo hodnotili rok negatívnejšie (o 3 percentuálne body).

Viac k témam: finančná situácia, prieskum, Slováci
Zdroj: Webnoviny.sk – Približne pre tretinu Slovákov bol rok 2018 lepší, prieskum ukázal aj dôvody ich nespokojnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.