Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Festanca.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
7. apríla 2016 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Predstavili nominácie v slovenskej súťaži festivalu Fest Anča. Kto má šancu vyhrať?

Organizátori medzinárodného festivalu animácie Fest Anča, ktorého 9. ročník sa uskutoční od 29. júna do 3. júla v Žiline, predstavili snímky tohtoročnej slovenskej súťažnej sekcie. O Anča Slovak Award zabojuje osem titulov. Víťazný film získa ocenenie honorované sumou 600 eur.

Z prihlásených 26 filmov zo Slovenska komisia vybrala do súťaže filmy Balónové dievča (autorka Martina Frajštáková), Braček Jelenček (autorka Zuzana Žiaková, 2015), Duch Mesta – Jana Kirschner (autori Andrej Kolenčík a Veronika Kocourková, 2015), Hviezdny taxík (autor Juraj Krumpolec, 2015), Mila Fog (autorka Marta Prokopová, 2015), Okupácia (autorka Martina Mikušová), Pravidlá hry (autor Ondrej Rudavský, 2014) a Prázdniny – Monikino Kino (kolektív autorov, 2015). O víťazovi rozhodne odborná porota.

Slovenský výber je opäť plný pozoruhodných diel,“ zhodnotil programový riaditeľ festivalu Maroš Brojo. „Veľmi nás teší, že tento aj minulý rok sa opäť u nás urodilo dosť filmov na to, aby sme ich mohli uviesť súťažne v samostatnej sekcii. Niektoré z nich majú skutočne svetovú kvalitu. Diváci sa majú na čo tešiť,“ doplnil.

Snímku Hviezdny taxík Juraja Krumpolca pritom uviedli už na festivaloch v Írsku, USA, Poľsku, Grécku, Chorvátsku, Španielsku či vo Veľkej Británii. Film vznikol na motívy rozprávky Gianniho Rodariho a rozpráva príbeh malého Huga a roztržitého taxikára Peppina, ktorí sú na ceste nebezpečným vesmírom. Snímku Mila Fog od Marty Prokopovej zasa premietli na festivaloch v Španielsku a Francúzsku. V poetickom diele je hlavnou postavou líška, ktorá sa vo svojich myšlienkach snaží uniknúť zo sivého každodenného stereotypu. V podmanivých detailoch lesa hľadá vnútornú slobodu a precitnutie. Poetika pritom dominuje aj vo filmoch ako Pravidlá hry Ondreja Rudavského, Braček Jelenček Zuzany Žiakovej či v animovanej básni Okupácia Martiny Mikušovej.

Do tohtoročnej súťaže slovenských filmov sa dostali aj dva hudobné videoklipy. Jedným je klip pre skladbu Prázdniny formácie Monikino Kino. Video vytvorili počas workshopu študenti Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU pod lektorským vedením Veroniky Obertovej a Jána Šicka. Ďalším je videoklip k piesni Duch Mesta speváčky Jany Kirschner.

Slovenské filmy okrem Anča Slovak Award budú bojovať aj o distribučnú cenu Anča D Award. Vďaka tomuto oceneniu sa víťazne dielo dostane do kinodistribúcie ako predfilm jedného z celovečerných distribučných titulov. „Myslím si, že distribúcia filmu v kinách je to najvďačnejšie, čo môže tvorca získať,“ uviedla riaditeľka festivalu Žofia Bosáková.

Veď vďaka tomu sa dostane domáca snímka medzi tisíce ľudí, čo sa nie každému autorovi krátkeho animovaného filmu podarí. Preto ma veľmi teší, že slovenským tvorcom môžeme ako jediný festival na Slovensku takúto možnosť ponúknuť,“ dodala.

Informácie pochádzajú od PR manažérky podujatia Márie Hejtmánkovej.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.