Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rodina pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
23. marca 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová predstavila päťročný plán, chce sa zamerať na rodiny

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová sa chce počas svojho päťročného funkčného obdobia zamerať najmä na rodiny. Chce zriadiť nadáciu pre pomoc rodinám v núdzi a zároveň v každom regióne vybudovať centrum pre rodinu.

„Budú slúžiť ako strediská krízovej intervencie, poskytovať poradenstvo rodinám v krízových situáciách, podporovať a organizovať finančné vzdelávanie rodín, aby dokázali predchádzať dlhovej pasci a následným exekúciám a aby im bola poskytnutá v takýchto prípadoch i pomoc. Súčasťou centra bude aj stredisko na pomoc obetiam trestných činov,“ povedala Jurinová.

Pre podporu rodiny je podľa Jurinovej nevyhnutné aj kvalitné a dostupné zdravotníctvo. „Prvý kontakt s lekárom je najpodstatnejší. Uvedomujeme si akútny nedostatok lekárov v odľahlejších regiónoch. Využijeme preto eurofondy na zriadenie zdravotno-sociálnych integrovaných centier v spádových oblastiach jednotlivých regiónov kraja,“ uviedla. Žilinská krajská samospráva má tiež ambíciu vybudovať minimálne jeden stacionárny a jeden mobilný hospic pre nevyliečiteľne chorých pacientov. Plánuje zvyšovať aj kapacity v sociálnych zariadeniach. „Sústredíme sa na menšie komunitné zariadenia, ktoré pre klientov poskytujú lepšie služby,“ povedala Jurinová.

Sociálna pomoc

Kraj sa chystá založiť aj vlastný sociálny podnik. „Túto spoločnosť využijeme v sociálnej pomoci, ale aj na drobné práce. Bude to lacnejšie a zároveň zásadne obmedzíme priestor pre korupčné správanie sa,“ povedala predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja. V oblasti vzdelávania sa chce nové vedenie zamerať na moderné vzdelávanie s novými predmetmi, aby sa absolventi dokázali lepšie uplatniť na trhu práce. Jurinová chce zmeniť aj filozofiu financovania školských zariadení. „Deti a mládež si pri vzdelávaní zaslúžia rovnaký prístup, preto Žilinský samosprávny kraj zabezpečí zrovnoprávnenie financovania verejných a neverejných školských a vzdelávacích zariadení,“ povedala Erika Jurinová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.