Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Archív KR PZ ZA.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračná foto : archív KR PZ Žilina
3. októbra 2018 Zaujímavosti od ZilinaDen.skKR PZ v Žiline, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Polícia upozorňuje na nástrahy na cestách v jesennom období

Polícia prináša niekoľko užitočných rád, ktoré prispejú k bezpečnej jazde a šťastlivému príchodu do cieľa.

Polícia každoročne vyzýva k opatrnosti na cestách v jesennom období, najmä vodičov. Vodiči sa musia pripraviť na sťažené podmienky na cestách častejšími hmlami, dažďom a v dôsledku toho na mokrú, či zamrznutú vozovku.

Nástrahy pre chodcov

Najčastejšie chyby chodcov sú napríklad náhly vstup na vozovku z chodníka (krajnice, okraja vozovky) bez rozhliadnutia, zlý odhad vzdialenosti a rýchlosti vozidla, prechádzanie mimo priechod (často aj krížom cez štyri pruhy), alebo aj podcenenie reflexných prvkov na oblečení.

Správnou reakciou je predvídanie, prechádzanie cez cestu na miestach na to určených, vyhýbanie sa rizikovým úsekom, nepreliezanť zábradlia, neriskovať. Povinnosťou chodcov idúcich po krajnici alebo po okraji vozovky je mať za zníženej viditeľnosti na sebe viditeľne umiestnené reflexné prvky alebo oblečený reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci.

Archiv pz zilina ilustacne1.jpg

Odporúčanie polície je reflexné prvky použiť na strane tela, ktorá je privrátená k vozovke (nie ku krajnici). Reflexné predmety umiestniť najlepšie blízko ku kolenám a do úrovne pásu, na ramene, cyklisti tiež na prilbu a bicykle. Reflexné nálepky nalepiť na podrážky topánok, bicykle, korčule, prilby, kolobežky, školské tašky, barle či kočíky. Deťom je dôležité zabezpečiť oblečenie, školské tašky a doplnky vybavené reflexnými a fluorescenčnými bezpečnostnými prvkami.

Nástrahy pre vodičov

Akvaplaning, čo znamená, že medzi pneumatikou a vozovkou je viac vody ako dezén zvládne, následkom čoho začne auto plávať a stáva sa neovládateľným. Správna reakcia v tomto prípade znamená dať nohu z plynu dole, zošliapnuť spojku. Vyrovnať volant až pneumatika dosadne na vozovku. Držať volant oboma rukami a neriskovať predbiehaním.

Archiv pz zilina ilustacne2.jpg

Počas hmly sú sťažené podmienky na šoférovanie zníženou viditeľnosťou a mokrou vozovkou. V tomto prípade je dôležité znížiť rýchlosť a zároveň zvýšiť vzdialenosť medzi vozidlami. Zapnuté hmlové svetlá, počas jazdy v kolónach stačí prvý a posledný v rade, aby neboli oslepení ďalší vodiči.

Vo všeobecnosti by mali vodiči áut viac využívať skôr stretávacie osvetlenie ako prvky denného svietenia, ktoré robia vozidlo viditeľným iba spredu. Stretávacie svetlá však umožnia, aby vás dobre videli aj vodiči za vami.

Archiv pz zilina ilustacne.jpg

Zver je rizikom najmä v noci a ráno, kedy môže nečakane a nepredvídateľne skočiť na cestu. Najvhodnejšou reakciou je nevyhýbať sa prekážke vo vysokej rýchlosti. Následky šmyku môžu byť väčšie ako samotná zrážka, najmä pri jazde na diaľnici.

Ďalším odporúčaním polície je, aby vodiči v sťažených poveternostných podmienkach prispôsobili rýchlosť počasiu aj svojim schopnostiam, sledovali situáciu hlavne v okolí zastávok, škôl a nákupných centier, kde je zvýšený pohyb chodcov a cyklistov.

Dávajte na seba pozor a jazdite bezpečne.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.