Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Krajsky_sud_v_ziline_maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
maps.google.sk
5. októbra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Pojednávanie s primátorom Trstenej Krajský súd v Žiline odročil

Odvolací Krajský súd v Žiline odročil pojednávanie s primátorom Trstenej Jurajom B. na 9. novembra. Juraja B. v apríli uznal Okresný súd v Námestove vinným z vydierania a zneužitia právomoci a vymeral mu štyri roky väzenia. Primátor sa voči rozsudku odvolal.

Proces dnes odročili, pretože Juraj B. a jeho obhajca sa nezhodli na spôsobe obhajoby a obhajca v pondelok vypovedal svojmu klientovi právne zastúpenie. Nová advokátka požiadala súd o čas na zoznámenie sa s prípadom, pričom uviedla, že až do marca budúceho roka je pracovne vyťažená. Odvolací súd upozornil obhajkyňu, že takéto prípadné obštrukcie nebude tolerovať a pojednávanie odročil o jeden mesiac.

Juraj B. sa podľa obžaloby vydierania a zneužitia právomoci verejného činiteľa dopustil ešte ako riaditeľ Správy katastra v Tvrdošíne. V roku 2011 údajne vyvíjal na svoju podriadenú nátlak a vyhrážal sa jej výpoveďou. Podľa prokurátora pracovníčku katastra nútil, aby zmenila rozhodnutie a povolila vklad do katastra v prospech poľnohospodárskeho družstva, s predsedom ktorého udržiaval nadštandardné vzťahy.

Juraj B. všetky obvinenia odmieta. Podľa trstenského primátora je za celou kauzou dlhoročný boj o pozemky v turisticky obľúbenom stredisku Oravice v Západných Tatrách. Juraj B. tvrdí, že pracovníčku katastra chcel len usmerniť, aby revidovala nezákonné rozhodnutia na zákonné. „Všetko sú to klamstvá. Cítim sa byť ukrivdený. Išlo mi len o to, aby úradníčka vydala zákonné rozhodnutie. Nedopustil som sa žiadneho trestného činu,“ povedal v apríli primátor Trstenej.

Ten istý senát Okresného súdu Námestovo, ktorý minulý rok v januári Juraja B. oslobodil spod všetkých bodov obžaloby, ho v apríli uznal vinným a odsúdil. Krajský súd v Žiline totiž minuloročné rozhodnutie okresného súdu zrušil a celú vec mu vrátil na opätovné prerokovanie. Podľa krajského senátu námestovský súd pochybil, keď nesprávne posúdil dôkazy. Okresný súd totiž na základe dôkazov uznal protiprávnosť a nemorálnosť konania obžalovaného, ale klasifikoval ho len ako porušenie práv štátneho zamestnanca a nie ako trestné činy vydierania a zneužitia právomocí.

„Takéto právne úvahy a právny záver prvostupňového súdu je mylný a nesprávny. Tento záver súdu prvého stupňa nezodpovedá základným zásadám trestného konania. To, že obžalovaný v rozhodnom období prekročil svoje právomoci, bolo nepochybne preukázané a v konečnom dôsledku takúto skutočnosť opakovane konštatuje súd prvého stupňa v odôvodnení svojho rozhodnutia,“ píše sa v uznesení krajského súdu z júla minulého roka.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.