Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Žilinská univerzita
maps.google.sk
12. októbra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Počet študentov na Žilinskej univerzite znovu klesol

V aktuálnom akademickom roku 2016/2017 začalo na Žilinskej univerzite študovať vo všetkých formách a stupňoch štúdia 8 200 študentov, vlani ich bolo viac ako 8 700 a rok predtým takmer desaťtisíc.

Do prvého ročníka bakalárskeho stupňa nastúpilo tento rok 2 265 študentov, čo je o 181 menej ako minulý rok. Podľa rektorky Žilinskej univerzity Tatiany Čorejovej záujem absolventov stredných škôl je orientovaný prevažne na študijné programy ekonomicko-manažérskeho a humanitného zamerania. A aj napriek inovácii marketingových nástrojov a popularizácii vedy, pozitívny výsledok nemožno očakávať z roka na rok. Záujem o technické odbory by mohla zvýšiť i nová forma motivačných štipendií.

„Aj tento rok pomáhajú zvyšovať záujem najmä o technické študijné programy odborové a podnikové štipendiá a štipendijné stáže vo významných spoločnostiach z oblasti strojárenstva a dopravy. Odborové štipendiá sú každoročne poskytované viac než tisíc študentom určených študijných programov. Ďalších takmer 1 200 študentov, ktorí majú výborný prospech, prípadne dosiahli mimoriadny výsledok v oblasti štúdia, výskumu, športovej či umeleckej činnosti, získalo v minulom akademickom roku prospechové, mimoriadne alebo fakultné motivačné štipendiá,“ uviedla Katarína Géčová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing univerzity.

Nových študentov by mali na Žilinskú univerzitu prilákať aj inovované študijné programy. Výskumný ústav vysokohorskej biológie so sídlom v Tatranskej Javorine otvoril v spolupráci s University College of South East Norway akreditovaný magisterský študijný program alpínska ekológia a Ústav znaleckého výskumu a vzdelávania, ktorý je súčasťou univerzity, rozbieha tretí stupeň vysokoškolského štúdia v študijnom odbore súdne inžinierstvo.

Žilinská univerzita sa snaží aj o prepojenie akademického prostredia s podnikateľskou sférou. Tímy expertov riešia ročne viac ako 150 projektov pre domáce i zahraničné podnikateľské subjekty. „Úspešné aktivity Žilinskej univerzity v rámci európskeho výskumného priestoru prezentuje riešenie 38 projektov medzinárodných výskumných schém, z toho deväť je z rámcových programov Európskej únie a tri projekty schémy Horizont 2020,“ dodala Géčová.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.