Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11686_nezamestnanost 672x448 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Počet Slovákov poberajúcich dávku v nezamestnanosti mierne klesol po šesťmesačnom stúpaní

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Sociálna poisťovňa (SP) vyplatila v novembri tohto roka dávku v nezamestnanosti 35,1 tisíca osobám. Medziročne išlo o nárast o 4,4 tisíca ľudí, v porovnaní s októbrom tohto roka dostalo dávku minulý mesiac o 1,1 tisíca ľudí menej.

Pol roka nepretržite stúpal

Počet poberateľov nezamestnaneckej dávky pritom v minulom mesiaci klesol po tom, ako pol roka nepretržite stúpal. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila SP. Rozpočet poisťovne v tomto roku počíta s tým, že dávku v nezamestnanosti bude dostávať priemerne 30,5 tisíca osôb.

Od začiatku tohto roka sa podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti zmiernili. Kým do konca vlaňajška bol pri práci na neurčitý čas nárok na nezamestnaneckú dávku podmienený najmenej dvomi rokmi poistenia v posledných troch rokoch, od začiatku tohto roka sa podmienka dvojročného poistenia v nezamestnanosti už vzťahuje na obdobie posledných štyroch rokov pred zaradením do evidencie nezamestnaných.

Predĺžili dobu poberania dávky

Takéto miernejšie pravidlá pritom už v minulom roku platili pri nároku na dávku v nezamestnanosti, ak žiadateľ o dávku pracoval na určitý čas, alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti.

Polepšili si aj zamestnanci so zmluvou na určitý čas a osoby dobrovoľne poistené v nezamestnanosti. Ešte v minulom roku totiž mali tieto dve skupiny poistencov nárok na dávku v nezamestnanosti najviac štyri mesiace, od januára tohto roka dávku v nezamestnanosti dostávajú najviac šesť mesiacov. V maximálnej dĺžke obdobia poskytovania dávky v nezamestnanosti sa tak dostali na úroveň zamestnancov, ktorí pracujú na neurčitý čas.

Viac k témam: dávka v nezamestnanosti, Úrad práce sociálnych vecí a rodiny ÚPSVaR
Zdroj: Webnoviny.sk – Počet Slovákov poberajúcich dávku v nezamestnanosti mierne klesol po šesťmesačnom stúpaní © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.