Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kandidatúra Fabiáneho na post primátora
Kandidát na post primátora Žiliny Peter Fiabáne. Foto: SITA
28. júna 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Petra Fiabáneho podporí vo voľbách sedem opozičných strán

Nezávislého kandidáta na žilinského primátora Petra Fiabáneho podporí v novembrových komunálnych voľbách sedem opozičných strán. Podporu mu dnes na tlačovej konferencii v Žiline vyjadrili strany SaS, OĽANO, Sme rodina, NOVA, Progresívne Slovensko, OKS a Šanca.

„Veľmi si vážim, že tieto politické strany sa rozhodli podporiť moju kandidatúru ako nezávislého a nadstraníckeho kandidáta, že sa stotožnili s mojimi hodnotami, s mojím životným príbehom a mojou predstavou, ako spraviť zo Žiliny krajšie miesto pre život. Podpora takmer celej súčasnej opozície je pre mňa veľmi veľkým záväzkom nesklamať a zároveň povzbudením, že naša doterajšia práca má zmysel. Chcem byť primátorom, ktorý ľudí spája a nie rozdeľuje. Spájať pre mňa znamená rešpektovať ľudí, ktorí majú aj iný názor ako mám ja,“ povedal 54-ročný Peter Fiabáne.

Vyjadrenia zástupcov strán

Jana Kiššová zo SaS vyzdvihla Fiabáneho schopnosť podnikať. „Hoci Peter Fiabáne nie je naším členom, má ako nezávislý kandidát našu veľkú podporu a čo je možno dôležitejšie, má našu dôveru. Peter Fiabáne pred 22 rokmi založil najväčší plavecký klub na Slovensku, ktorý tu v Žiline naučil plávať okolo 15-tisíc ľudí. Za tento projekt získal ocenenie Via Bona za zodpovedné podnikanie. A schopnosť zodpovedne podnikať je rozhodne schopnosť, ktorá dáva výborné predpoklady pre dobré a zodpovedné spravovanie mesta a verejných zdrojov,“ povedala Kiššová.

Veronika Remišová z OĽANO ako rodená Žilinčanka ocenila politickú minulosť dlhoročného mestského poslanca Petra Fiabáneho. „Som hrdá, že dnes táto široká koalícia strán predstavuje obyvateľom Žiliny kandidáta, ktorý sa ako jeden z mála v minulosti vzoprel bezohľadným aktivitám Jána Slotu. Dnes hovoríme na národnej úrovni o tom, že potrebujeme obnoviť dôveru ľudí v politikov a v prvom rade musíme toto začať v našom regióne, v našom meste. Potrebujeme, aby Žilinu riadil človek, ktorý bude mesto rozvíjať a zveľaďovať, ktorý bude ľuďom slúžiť a hlavne bude mať povesť čestného a charakterného človeka,“ povedala Remišová.

Predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár zdôraznil, že Peter Fiabáne nie je spájaný so žiadnymi kauzami. „Keď sme sa v našom hnutí rozhodovali, ako budeme postupovať v komunálnej politike, tak sme si povedali, že nám je jedno, či to bude kandidát nejakej spriaznenej politickej strany alebo to bude nezávislý kandidát. Máme jedno jediné kritérium, aby ten človek bol slušný, aby nemal za sebou žiadne kauzy. A keď sme rozmýšľali nad Žilinou, tak skutočne toto kritérium spĺňaj jediný kandidát, a to Peter Fiabáne,“ povedal Kollár

Gábor Grendel za stranu NOVA vyzdvihol opätovné zjednotenie opozície v Žiline. „Na Slovensku je už niekoľko rokov dopyt po zmene štýlu vládnutia. Verím, že Žilinčania tak ako pri krajských voľbách, tak aj v novembrových komunálnych voľbách opäť ukážu, že tá zmena je reálna, dá sa dosiahnuť a dá sa dosiahnuť len vtedy, keď sa demokratické opozičné sily dajú dokopy,“ povedal Grendel.

PlánZA

Vyštudovaný učiteľ telesnej výchovy Peter Fiabáne pôsobí ako žilinský mestský poslanec 16 rokov. V predvolebnej kampani pripravil spoločne s tridsiatimi odborníkmi „PlánZA“, ktorý má priniesť riešenia, ako zo Žiliny urobiť moderné a otvorené mesto, mobilné a zelené mesto, bezpečné a starostlivé mesto, vzdelané a aktívne mesto a kultúrne a sebavedomé mesto. „PlánZA je otvorený dokument. Jeho počiatočná verzia je výsledkom práce ľudí, odborníkov a nadšencov, ktorí nemajú na všetko rovnaký názor, ale mali spoločný cieľ – pripraviť plán, ktorý by zo Žiliny spravil lepšie miesto pre život nás všetkých. Každá kapitola je otvorená podnetom a pripomienkam Žilinčanov,“ dodal Peter Fiabáne.

Okrem Petra Fiabáneho verejne ohlásil kandidatúru na primátora Žiliny zatiaľ iba Martin Kapitulík, tiež mestský poslanec, ktorý chce rovnako kandidovať pod hlavičkou nezávislý. Súčasný primátor Igor Choma (Smer-SD) ešte začiatkom roka potvrdil, že po tretí raz kandidovať nebude.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.