Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7541_dsc_2738_2 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. októbra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Pellegriniho vláda schválila milión eur pre okres Sobrance a pomôže Lekárovciam po veternej smršti

SOBRANCE/LEKÁROVCE 4. októbra (WebNoviny.sk) – Vláda SR vo štvrtok mimoriadne rokovala v obci Lekárovce v okrese Sobrance, ktorú postihla veterná smršť. Premiér Peter Pellegrini s niekoľkými ministrami prešli obcou.

„Poškodených bolo viac ako tridsať domov ako aj majetok obce, napríklad miestny kultúrny dom, či obecná bytovka. To si vyžaduje našu pozornosť a obci poskytneme pomoc,“ uviedol Pellegrini po rokovaní vlády.

Rezerva krízového fondu

Ako informoval, na odstraňovanie následkov škôd vytvorí vláda rezervu krízového fondu do 500 000 eur, pričom obci 300 000 eur poskytne v čo najkratšom čase.

„Z rezervy predsedu vlády po dohode so starostom bude riešiť aj individuálne potreby v prípade, že sa niekto ocitne v zložitej sociálnej situácii a nebude schopný z vlastných prostriedkov odstrániť škody,“ povedal Pellegrini. V obci je vyhlásená mimoriadna situácia, takže záchranné práce uhradia zo štátneho rozpočtu.

 

Vláda prerokovala plnenie Akčného plánu rozvoja okresu Sobrance a schválila jeho aktualizáciu. Pellegrini informoval, že schválila aj regionálnu pomoc pre mesto a obce okresu Sobrance vo výške 1 150 000 eur.

Mesto Sobrance dostane 50 000 eur na rekonštrukcie miestnych komunikácií. Viac o 21 000 eur dostane mesto aj na rekonštrukciu športového areálu oproti plánovanej sume 53 000 eur.

Modenizácia tepelného hospodárstva

Z podpory vlády sa má realizovať aj modernizácia tepelného hospodárstva v Sobranciach. Podľa Pellegriniho hoci zo začiatku viazlo čerpanie prostriedkov zo štrukturálnych fondov aj z regionálnej pomoci, situácia sa v posledných dvoch rokoch obracia k lepšiemu a očakáva, že čerpanie bude v nasledujúcom období ešte rýchlejšie.

Doložil, že miera nezamestnanosti sa výrazne znížila a je presvedčený, že ak sa zdynamizuje realizácia akčného plánu, výsledky budú ešte lepšie.

Aj podľa podpredsedu vlády Richarda Rašiho sa napĺňanie Akčného plánu rozbiehalo pomaly, no teraz naberá na dynamike. Z európskych prostriedkov do roku 2020 môžu subjekty z okresu Sobrance čerpať 32 miliónov eur a 2,5 milióna eur môžu dostať ako regionálny príspevok okrem dnes schváleného.

Doteraz boli predložené projekty na čerpanie európskych peňazí vo výške vyše šesť miliónov eur. Za dva roky klesla nezamestnanosť v okrese a vzniklo viac ako 350 nových pracovných miest.

Riešenie akútnych situácií

Ako uviedol Raši, vo štvrtok schválená regionálna pomoc nesúvisí s akčným plánom, ale je určená na riešenie akútnych situácií a potrieb, ako je napríklad oprava miestnych komunikácií, kultúrnych domov, materských a základných škôl, na podporu lokálnych cirkví a podporu regionálneho folklórneho umenia a tradičných remesiel. Projekty, ktoré budú podporené, navrhli starostovia obcí.

Podľa Rašiho predseda akčného výboru vládu ubezpečil, že aktualizovaný akčný plán je reálny a mali by ho splniť v plánovanom období vo finančnom vyjadrení.

Raši doložil, že sa neočakáva príchod veľkého investora, ktorý by vytvoril niekoľko sto nových pracovných miest, vláda však chce podporovať už existujúce podnikateľské subjekty ako aj vznik nových malých a stredných podnikateľských subjektov. Lokálne samosprávy rozhodujú, koho podporiť. Vláda chce podporiť aj obce, ktoré môžu zriaďovať sociálne podniky.

Miera nezamestnanosti v decembri 2015 v okrese Sobrance dosahovala 18,4 percenta. Ku koncu augusta roku 2018 klesla na 10,87 percenta s podporou regionálneho príspevku a čerpaním zdrojov Európskych a investičných fondov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Obcou Lekárovce sa prehnala veterná smršť, lámala stromy a strhávala strechy

Viac k témam: Peter Pellegrini, Richard Raši, veterná smršť
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda schválila milión eur pre okres Sobrance a pomôže Lekárovciam po veternej smršti © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.