Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fakultná nemocnica Žilina
ilustračné: SITA
18. mája 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Pacienti hodnotili nemocnice, Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline dobre neobstála

Najlepšie hodnotenou fakultnou nemocnicou z pohľadu pacienta sa za ostatný rok stala Ústredná vojenská nemocnica SNP Ružomberok. Vyplýva to z prieskumu zdravotnej poisťovne Dôvera. Na otázky odpovedalo prostredníctvom dotazníka viac ako osemtisíc pacientov, ktorí boli vlani hospitalizovaní v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku.

Na druhom mieste skončila Univerzitná nemocnica Martin, nasledovaná Fakultnou nemocnicou s poliklinikou F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Najhoršie hodnotili pacienti pri fakultných nemocniciach Univerzitnú nemocnicu Bratislava, Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou Bratislava a Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina.

V porovnaní s prieskumom z roku 2014 možno badať podľa Dôvery lepšie hodnotenie pacientov vo všetkých oblastiach, okrem zlepšenia zdravotného stavu po prepustení z nemocnice. Aj v roku 2015 pacienti hodnotili lôžkové zdravotnícke zariadenia známkami ako v škole, čiže najlepšia je 1 a najhoršia 5. Všetky nemocnice si od nich vyslúžili priemernú známku 1,66, čo je v porovnaní s rokom 2014, a vtedy udelenou známkou 1,72, zlepšenie.

Podľa generálneho riaditeľa Dôvery Martina Kultana lepšie hodnotenie svedčí o snahe nemocníc vylepšiť všetky svoje služby popri prioritnej úlohe – zvyšovaní kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. „Vývoj spokojnosti pacientov je jedným z ukazovateľov, ktorý má spolu s ďalšími odbornými otázkami vplyv pri uzatváraní každoročných kontraktov s nemocnicami,“ poznamenal.

Nemocničná strava „obhájila“ svoju povesť aj v minulom roku. Napriek tomu, že v známkovaní si polepšila, v celkovom priemere bola spomedzi ostatných otázok hodnotená najhoršie. Najlepšie hodnotenie opäť získali lekári, respektíve ich správanie sa voči pacientom. Z hľadiska regiónov získali najlepšie hodnotenia nemocnice na východe krajiny, z pohľadu pohlaví boli ženy opäť prísnejšie a pri veku znovu platí: čím mladší pacient, tým prísnejšie hodnotenie.

Medzi všeobecnými nemocnicami bodovala Nemocnica sv. Michala v Bratislave, nasledovala Univerzitná nemocnica s poliklinikou Milosrdní bratia, Bratislava a Železničné zdravotníctvo Košice. Najhoršími spomedzi všeobecných nemocníc boli Všeobecná nemocnica s poliklinikou Veľký Krtíš, Nemocnice s poliklinikami Levice, Nemocnica s poliklinikou sv. Lukáša Galanta.

V kategórii špecializovaných zdravotníckych zariadení je opäť na prvom mieste Kardiocentrum Nitra. Druhú pozíciu obsadil NÚSCH – Detské kardiocentrum, Bratislava, tretí sa umiestnil Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb, Košice. Najhoršie hodnotené špecializované zdravotnícke zariadenia očami pacienta boli Psychiatrická nemocnica Philippa Pinela, Pezinok, Psychiatrická nemocnica Michalovce a Psychiatrická nemocnica prof. Matulaya Kremnica.

Z pohľadu pacienta s najlepším výsledkom pri ostatných zariadeniach skončil Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.