Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ľudovít Štúr
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
22. októbra 2015 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Oslavy narodenia Štúra vyvrcholia odbornou konferenciou

Oslavy 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra vyvrcholia v Žilinskom kraji odbornou konferenciou v Sobášnom paláci v Bytči. Ako uviedla riaditeľka odboru kultúry Žilinského samosprávneho kraja Zuzana Kmeťová, jednotlivé príspevky majú za cieľ ozrejmiť štúrovskú tematiku a zamerať sa na prínos Ľudovíta Štúra pre Slovensko.

Odkaz, ktorý Štúr zanechal v politike, vede, školstve, literatúre a našom jazyku, je mimoriadne cenný. Slovenská národná knižnica si pri príležitosti Štúrovho výročia pripravila prezentáciu najnovších publikácií a výskumov o jeho osobe a diele a záujemcovia si budú môcť túto prezentáciu vypočuť práve na našej konferencii,“ povedala Kmeťová. Z príspevkov, ktoré na konferencii odznejú, bude zostavený elektronický zborník, ktorý bude možné stiahnuť si z webovej stránky Žilinského samosprávneho kraja.

Odbornú konferenciu Ľudovít Štúr a štúrovci slávnostne otvorili v Bytči vo štvrtok o 10. hodine. Na konferencii vystúpi aj slovenský literárny historik Augustín Maťovčík a odborníci z Kysuckého múzea, Oravskej knižnice a Oravského múzea. Na obdobie štúrovcov a zmapovanie ich aktivít sa zamerajú i prednášajúci z univerzít v Trnave či Nitre.

Rok Ľudovíta Štúra, zaradený do zoznamu výročí UNESCO, si v Žilinskom kraji tento rok už pripomenuli viacerými výstavami, prednáškami, interaktívnymi besedami a súťažami.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.