Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7663_dsc_2080u 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
7. októbra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Odstavovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pokračuje, chladiace veže sú zbúrané

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Všetky štyri chladiace veže odstavenej jadrovej elektrárne V1, ktoré tvorili panorámu okolia Jaslovských Bohuníc vyše štyridsať rokov, sú zbúrané. Posledný kus štvrtej veže padol k zemi začiatkom októbra, teda rok po začiatku demolačných prác.

„Náklady na demolačný projekt si vyžiadali 9 miliónov eur. Uchádzač, ktorý skončil v poradí ako druhý, ponúkol cenu vyššiu o 6,5 milióna eur,“ informovala hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti (JAVYS) Miriam Žiaková.

Materiá z demolácie recyklovali

Demolácia stodvadsaťmetrových chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa robila konvenčnou metódou, čiže postupným rozoberaním veží. „Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný,“ dodala Žiaková.

Počas búracích prác sa odstránilo približne 50 tisíc metrov kubických železobetónu. „Cieľom projektu ‚Demolácia chladiacich veží‘ bolo v čo najvyššej možnej miere materiál z demolácie recyklovať. Nakoľko železobetónový materiál z veží nie je rádioaktívny, ani nebezpečný pre životné prostredie, bol postupne priamo v lokalite spracovávaný na drviacom zariadení,“ doplnila Žiaková.

Odstavenie po vstupe do Európskej únie

Veže jadrovej elektrárne V1 dotvárali panorámu okolia Jaslovských Bohuníc od roku 1977, kedy boli uvedené do prevádzky. Odstavenie oboch blokov jadrovej elektrárne V1 bolo záväzkom Slovenska vyplývajúcim z predvstupových rokovaní o vstupe SR do EÚ. Európska komisia spolu s ďalšími prispievateľmi zriadila Medzinárodný fond na podporu vyradenia jadrovej elektrárne Bohunice z prevádzky (BIDSF).

Prvý blok jadrovej elektrárni V1 sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur.

V období rokov 2002 až 2017 bolo medzi Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD), ktorá spravuje spomínaný fond, a JAVYS podpísaných 18 grantových dohôd v celkovej sume 464,9 milióna eur.

Viac k témam: Európska únia, jadrová elekráreň, Jaslovské Bohunice, JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Odstavovanie jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach pokračuje, chladiace veže sú zbúrané © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.