Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odhalenie pamatnej tabule zilina.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
17. januára 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Odhalili ďalšiu pamätnú tabuľu venovanú významnému rodákovi

Počas januára tohto roku pribudla na bočnej fasáde domu č. 9 na Mariánskom námestí pamätná tabuľa venovaná JUDr. Antonovi Vavrincovi Ottmayerovi. Umiestnenie tejto tabule inicioval Zbor Žilincov v spolupráci s mestom Žilina. Tabuľu slávnostne odhalil zástupca žilinského primátora Anton Trnovec spoločne s podpredsedom Zboru Žilincov Gustávom Krušinským a autorom reliéfu Ondrejom Liptákom.

Slovenský národovec, prekladateľ, spisovateľ a univerzitný profesor Anton Vavrinec Ottmayer sa narodil 23. augusta 1796 v Žiline. Po skončení štúdia práva v Pešti začal pracovať ako advokátsky osnovník v Žiline a od roku 1822 pôsobil ako profesor právnickej fakulty na Pazmányho univerzite v Pešti. Prednášal štatistiku a banské právo, neskôr zastával aj funkciu dekana fakulty. Okrem práva sa aktívne venoval aj literatúre, pričom ako cenzor kníh priaznivo posudzoval slovenské vydanie literárnych diel. Ako člen Pešť-budínskeho kruhu slovenských vzdelancov sa aktívne zapájal do rôznych kultúrnych, organizačných i vydavateľských aktivít a podujatí.

Inicioval myšlienku založenia Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej v Budíne, ktorý v roku 1834 založil spoločne s Martinom Hanuljakom. Spolok sa snažil o podporu materinského, teda slovenského jazyka a jeho cieľom bolo zbližovať nielen zástancov češtiny – kollárovcov s bernolákovcami na jazykovej úrovni, ale taktiež aj na náboženskej úrovni, teda spojiť katolíkov a evanjelikov v slovenskom národnom hnutí proti vtedajšej vzmáhajúcej sa maďarizácií v Uhorsku.

Autor kníh

Ottmayer ako spisovateľ vydal viacero právnických diel, štúdií v latinčine a nemčine i umeleckých diel. V rokoch 1835 – 1840 vydal spolok almanach Zora, v ktorom Ottmayer publikoval svoj román Krajina šťesťá, welikosťi a umeňá. Autor benolákovskou slovenčinou opisoval krásy Vrátnej doliny a v almanachu vyšli taktiež jeho novely Mina, Mathilda, Žofka a Václav. V roku 1839 zastával funkciu predsedu Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej.

Anton Vavrinec Ottmayer bol uznávaným odborníkom v oblasti hospodárskych a právnických vzťahov v obchode, predovšetkým uhorského zmenkového práva. Do nemčiny preložil uhorský zmenkový zákon. Bol členom najvyššej súdnej stolice a naďalej pôsobil v Pešti ako advokát. Jeho ďalší osud po roku 1849 žiaľ nepoznáme. V roku 2016 bola Antonovi Vavrincovi Ottmayerovi udelená cena Genius loci Solnensis – in memoriam, ktorú udeľuje Zbor Žilincov významným rodákom a obyvateľom mesta za celoživotnú tvorivosť a zásluhy o rozvoj Žiliny.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.