Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Autizmus
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Getty Images
8. septembra 2022 Slovensko od ZilinaDen.sk Diskusia()

Od narodenia až do konca: život s autizmom nie je ľahký, no určite nie je stereotypný

V minulosti boli ľudia trpiaci niektorou z foriem autizmu považovaný za „zvláštnych“, ale nie za chorých. S nástupom serióznej lekárskej vedy a stále nových poznatkov však bolo jednoznačne preukázané, že sa jedná o výrazný zdravotný problém.

Čo je autizmus a aké typy autizmu poznáme

Autizmus je biologicky podmienená neurovývinová porucha, je to chronické ochorenie s veľkou fenotypovou heterogenitou a neurobiologickýmikomorbiditami. Povedané ľudskou rečou: je to choroba, kvôli ktorej majú pacienti obmedzené komunikačné, citové schopnosti, recipročné sociálne interakcie a schopnosť imaginácie.

Ľudia s autizmom majú problém s nadviazaním sociálnych a citových kontaktov, pričom ich úroveň záleží od štádia choroby, odborne povedané, od typu autistickej poruchy. Niektoré sa prejavujú len ako drobné odchýlky od bežného správania, iné sú omnoho výraznejšie.

Prvým typom je tzv. detský autizmus, ktorý sa prejavuje pred 3 rokom života a je známy zasiahnutím viacerých oblastí. Atypický autizmus sa naopak vyskytuje po 3. roku života dieťaťa. Rettov syndróm je príznačný len pre dievčatá, na druhú stranu, veľmi známy Aspergerov syndróm ako forma autizmu je diagnostikovaný najmä u chlapcov.

Pri diagnostikovaní autizmu však vedci a lekári prichádzajú aj s ďalšími variantmi, ktoré sa od seba odlišujú formou, ale aj závažnosťou a vplyvom na život pacienta.

Príznaky a ako rozoznať autizmus už u detí

Pod označením autizmus rozumieme široké spektrum ochorení, ktoré sa od seba odlišujú nielen rozsiahlosťou a následkami, ale aj príznakmi. Rozoznať preto konkrétnu formu už v rannom detstve nie je vždy jednoduché, napriek tomu niektoré príznaky môžu mať spoločné.

Medzi najznámejšie prejavy patrí napríklad nereagovanie detí na podnety od matky alebo na svoje meno. Problém majú tiež s pritúlením sa k blízkemu, prípadne aj s úsmevom.

Ďalším z príznakov je neschopnosť nadviazať dlhší očný kontakt s okolím, pričom ich pohľad býva označovaný ako zvláštny. Medzi najvypuklejšie príznaky patria extrémne reakcie na niektoré zvuky, čo sa prejavuje nekontrolovateľnými záchvatmi kriku. Často sa tiež o svete autistu vraví ako o svete, ktorý je monotónny, prázdny a veľmi smutný.

Na druhú stranu, majú výnimočné schopnosti v logickom a abstraktnom myslení, spektrum záujmu je však pomerne úzke. Človek s autizmom býva obvykle špecializovaný na jednu malú a konkrétnu oblasť. Deti trpiace autizmom sú duševne osamelé.

Ako žiť s autizmom a čo všetko zahŕňa terapia

Autizmus je postihnutie, ktoré človeka sprevádza celým životom. Nedá sa „vyliečiť“, no dá sa s ním naučiť žiť. Aby to ale bolo čo najlepšie pre všetkých, teda nielen pre autistu, ale aj jeho okolie, je potrebné, aby sa do riešenie takisto zapojili všetci.

Poruchy autistického spektra zahŕňajú široké spektrum variant postihnutia a preto aj existujú viaceré spôsoby, ktoré pomáhajú v rozvoji dieťaťa. Jedným z najznámejších je systém TEACH. Ten sa snaží zbaviť autistu stavu akejsi beznádeje, ktorá je spôsobená predovšetkým nedostatočným pochopením reči a snaží sa zvyšovať jeho schopností učiť sa.

Významným je tiež systém PECS, ktorý podporuje verbálnu komunikácia pomocou výmenného obrázkového systému a jeho súčasťou je komunikačná kniha.

Zaujať autistu je pomerne náročné, preto pri komunikácii s ním začínajte vety vyslovením jeho mena. Hovorte pomaly, pozorne a nesnažte sa vytvárať zložitý dialóg. Dôležité je tiež pýtať sa na konkrétne veci, na ktoré chcete počuť presné a krátke odpovede.

Život detí s autizmom môžu ovplyvniť aj rodičia

Pre každé dieťa s autizmom je dôležité, ako k nemu pristupujú jeho najbližší, rodina a špeciálne rodičia. Bez ich pomoci je pre neho takmer nemožné žiť relatívne kvalitný život. Čím sa viac rodina snaží a čím sa mu viac venuje, tým je väčšia šanca na zvládnutie problémov, ktoré sú s autizmom vždy spojené.

Dôležitá je tiež predškolská a neskôr školská výchova, ktorá sa realizuje predovšetkým v špecializovaných pedagogických zariadeniach. Je potrebné, aby rodičia pochopili, že ich dieťaťu sa v nich dostane adekvátnej odbornej starostlivosti.

Tak ako sú dôležité vzťahy v rodine, podobne sú dôležité aj reakcie okolia. Rodičia by dieťa nemali pred verejnosťou skrývať, skôr naopak.

Hoci autistické deti pôsobia chladne a neosobne, svoje okolie vnímajú. Ak mu najbližší nedokážu poskytnúť adekvátnu pomoc a pozornosť, môže sa do seba ešte viac uzavrieť, čo by mohlo viesť k ďalekosiahlym následkom aj do budúcnosti.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.