Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11853_odpad 1 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Obyvatelia Žiaru nad Hronom si za odvoz odpadu priplatia, mesto zvýši ceny o 22 percent

BANSKÁ BYSTRICA 21. decembra (WebNoviny.sk) – Od januára zvyšuje samospráva v Žiari nad Hronom sadzbu za liter zmesového komunálneho odpadu pre obyvateľov.

Nárast je o 22 percent a súvisí najmä so zmenou v nakladaní s biologicky rozložiteľným odpadom. Ako uvádza internetová stránka mesta, sadzba za komunálne odpady nebola menená od roku 2009.

Náklady za kuchynský bioodpad

Zvýšenie nastáva najmä pre zmenu v systéme nakladania s biologicky rozložiteľným kuchynským odpadom, ktorý mesto zaviedlo v roku 2017. „Celý rok 2018 sme dokončovali zavádzanie tohto zberu a v súčasnosti je už mesto plne pokryté zbernými nádobami,“ vysvetlila vedúca Oddelenia odpadového hospodárstva na Mestskom úrade Ivana Martincová.

Biologicky rozložiteľný odpad predstavuje druh odpadu, ktorý sa zahrnie do miestneho poplatku a následne z neho mesto hradí náklady na činnosti nakladania s komunálnym odpadom. Tieto náklady za kuchynský bioodpad v roku 2017 a 2018 do poplatku zahrnuté neboli.

Zvyšovanie sadzby však súvisí nielen so zmenou systému v rámci mesta, ale aj so zmenou legislatívy v odpadom hospodárstve. Konkrétne ide o zákonné postupné zvyšovanie poplatku za ukladanie odpadov na skládky.

Sadzba za drobný stavebný odpad

Výška pôvodnej sadzby bola ustanovená ešte v roku 2009 a nebola prehodnocovaná počas celého predchádzajúceho obdobia. Samospráva urobila prepočet výšky nákladov na zabezpečenie činností nakladania s komunálnymi a drobnými stavebnými odpadmi pre potreby výpočtu miestneho poplatku, vychádzajúc zo skutočných nákladov.

V roku 2016 sa zmenila legislatíva, ktorá nariadila aj povinnosť zaviesť množstvový zber drobného stavebného odpadu, pričom mesto zaviedlo najnižšiu zákonom stanovenú sadzbu. Prijatím nového všeobecne záväzného nariadenia sa zmení aj výška sadzby za drobný stavebný odpad.

Máme zámer v spolupráci s Technickými službami zhodnocovať tretinu z tohto odpadu,“ priblížila vedúca s tým, že za tento druh odpadu platia občania pri jeho odovzdaní v Zbernom dvore.

Mesto neustále poskytuje informácie prostredníctvom médií o spôsobe správneho nakladania s odpadmi. „Aj od nového roku plánujeme ešte viac zintenzívniť kampaň v tejto oblasti,“ dodala Martincová.

Viac k témam: likvidácia odpadu, odpad
Zdroj: Webnoviny.sk – Obyvatelia Žiaru nad Hronom si za odvoz odpadu priplatia, mesto zvýši ceny o 22 percent © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.