Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz_aprilova_potulka_mestom_zilina.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
3. mája 2016 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Preskúmali ste „zašité“ podzemné priestory známych žilinských budov?

V sobotu sa konala aprílová potulka po tajomných podzemných priestoroch žilinských budov. Záujemcovia o nazretie do miest, kde dlho nikto nevstúpil, sa stretli pred Turistickou informačnou kanceláriou a spolu so sprievodcom Michalom Chudíkom sa vydali odhaliť tajomstvá.

V sobotný slnečný deň sa účastníci potulky ukryli v suteréne budovy Lesy SR do tmavých podzemných chodieb, v ktorých v minulosti sídlili väznice. Budova bola postavená v období prvej polovice 20. storočia pre účely vtedajšej justície. Cely – kobky, sú pôvodné. Neslúžili na výkon trestu, ale na dočasné zadržanie vyšetrovaných. Niektorí si pamätajú, ako väzňom podávali chlieb a cigarety cez zamrežované okná. Aj po toľkých rokoch bolo v stiesnených „samotkách“ cítiť strach a beznádej.

Potulka pokračovala rozhovormi o praktikách režimu, až kým účastníci neprišli k druhému cieľu, ku krytu civilnej ochrany.

Dozvedeli sa, odkiaľ im hrozí bezprostredné nebezpečenstvo, a vošli do miestnosti pre ukrývaných. Získali informácie o tom, čo je súčasťou každého plynotesného krytu, nacvičili si nasadenie plynovej masky a prezreli si lekárničku ešte zo 70. rokov. Pri predstave, že pre 120 ľudí boli v kryte len dve toalety, sa mnohé účastníčky vydesili.

Prehliadku ukončili v budove bývalej Československej obchodnej banky, pozreli si priestory, kde stál jeden z najbezpečnejších trezorov. V týchto miestach boli ukryté milióny a  pražské korunovačné klenoty.

Očarení, zamyslení a plní dojmov sa všetci rozlúčili a mnohí sa už tešia na ďalšiu májovú prehliadku, venovanú športovým inštitúciám v Žiline.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.