Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13919_maso 2 640x420.jpg
10. mája 2019 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

O povinnosti uvádzať pôvod mäsa v reštauráciách poslanci nerokovali, návrh sa bude meniť

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Poslanci parlamentu v piatok stiahli z aktuálneho rokovania dva body schváleného programu, ktoré sa týkali povinnosti uvádzať pôvod mäsa v zariadeniach verejného stravovania.

Kauzy pri dovozoch mäsa

Konkrétne išlo o návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia od poslankyne Evy Antošovej z SNS a novelu zákona o potravinách z dielne Mosta-Híd. Rozprava o týchto dvoch novelách mala pôvodne byť na májovej schôdzi zlúčená.

Dôvodom stiahnutia týchto noviel zákonov je podľa poslanca NR SR za Most-Híd Petra Antala plánované spojenie oboch návrhov do jedného návrhu na najbližšej parlamentnej schôdzi.

„Je nevyhnutné, aby spotrebiteľ disponoval informáciou o pôvode mäsa, z ktorého konkrétna prevádzka spoločného stravovania pripravuje pokrmy, aby vedel urobiť svoje obchodné rozhodnutie aj podľa ďalších informácií,“ uviedla Eva Antošová z SNS. Novela, ktorú navrhovala Antošová samostatne, mala reagovať na opakované kauzy pri dovozoch mäsa.

Neoveriteľné údaje

„V prípade predaja mäsa v maloobchode sa o pôvode mäsa spotrebiteľ jednoducho dozvie, keďže ide o povinný údaj na etikete. Rozdielna situácia však nastáva v zariadeniach spoločného stravovania. Tu existuje síce právo spotrebiteľa informovať sa na pôvod mäsa, z ktorého bol pokrm pripravený, avšak táto informácia je zväčša len ústna, t.j. priamo na mieste neoveriteľná,“ dodala Antošová.

Strana Most-Híd zas vo svojom návrhu upozorňovala, že cieľom predkladanej úpravy nie je znevýhodniť mäso pôvodom z iných členských štátov alebo z tretích krajín.

„Samotné rozhodnutie spotrebiteľa o tom, či si pokrm alebo jedlo obsahujúce mäso z danej krajiny vyberie, je otázkou konkrétnych spotrebiteľských preferencií. Pôvod mäsa z iného členského štátu alebo z tretej krajiny môže voľbu spotrebiteľa ovplyvniť pozitívne, najmä ak ide o krajinu, ktorá je známa produkciou veľmi kvalitného mäsa,“ spresnila strana Most-Híd.

Viac k témam: mäso, Most-Híd, SNS Slovenská národná strana
Zdroj: Webnoviny.sk – O povinnosti uvádzať pôvod mäsa v reštauráciách poslanci nerokovali, návrh sa bude meniť © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.