Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Colnici_novy_pristroj.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Colný úrad v Žiline
4. augusta 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Novým prístrojom odhalia colníci nebezpečný tovar do pár sekúnd

S pomocou nového prístroja dokážu žilinskí colníci odhaliť nebezpečné látky či pašovaný tovar do niekoľkých sekúnd.

Ručný spektrometer Raman pracuje na princípe laserového svetla, ktoré vie preniknúť k látke aj cez sklenený, plastový alebo igelitový obal. Priamo v teréne dokáže rýchlo a presne identifikovať výbušniny, chemikálie, lieky aj drogy.

Prístroj je určený na prácu v náročných podmienkach a dá sa naň spoľahnúť, aj keď sa používa dlhší čas v prostredí s vysokou teplotou. Autori vynálezu zaručujú jednoduchú a rýchlu manipuláciu už do 10 sekúnd. Celý proces spočíva v zameraní kontrolovanej látky spektrometrom a spustení merania, po ktorom prístroj zanalyzuje stav a na obrazovke ukáže podrobné výsledky. Pokiaľ by zachytil niečo nebezpečné, vydá varovné signály.

Doteraz žilinskí colníci vyhodnocovali tovar po prehliadke či už v dopravných prostriedkoch, batožinách cestujúcich alebo rôznych predajniach podľa znakov viditeľných na prvý pohľad. Pomáhali im röntgeny a služobné psy, ale na mieste mohli vysloviť len podozrenie, že ide o niečo nelegálne.

„Až odbornou expertízou z odobratej vzorky sa to buď potvrdilo, alebo vyvrátilo. Používanie spektrometra by postupne malo odbúrať niektoré úkony a tým aj zrýchliť celé konanie. Navyše tento druh prístroja svojou schopnosťou detekcie výbušnín a prekurzorov biologických činiteľov môže byť využitý aj v boji proti terorizmu,“ uviedla hovorkyňa Colného úradu v Žiline Božena Chríbiková.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.