Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zuzana Piussi
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
24. februára 2016 Zaujímavosti od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2015

Nový dokument Zuzany Piussi budú premiérovať v ôsmich mestách, jedným z nich je Žilina

Snímku Ťažká voľba slovenskej režisérky a dokumentaristky Zuzany Piussi predstavia od 27. februára do 6. marca v ôsmich slovenských mestách. V premiére titul uvedú v sobotu 27. februára v bratislavskom klube A4 – nultý priestor. Okrem ďalších projekcií v Bratislave budú nasledovať aj premietania v Banskej Bystrici, Trnave, Prievidzi, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši, Martine a Žiline.

Záujemcovia a záujemkyne si budú môcť dokument od 1. marca pozrieť aj na internete.

Celovečerný film približuje život v systéme, „kde sa vládne tým najlepším z pokleslých spôsobov“. Koncept spolu s autorkou pripravili Vít Janeček a Ivan Ostrochovský. „Film sme začali nakrúcať pred dvoma rokmi a pracovali na ňom siedmi kameramani. Po roku a pol sme film dotáčali, aby sme sa na materiál mohli pozrieť s odstupom času a dať z neho preč všetko, čo časom zostarlo. Po dvoch rokoch sme začali strihať a snažili sme sa film urobiť tak, aby sme ukázali poetiku politického systému, ktorú väčšina ľudí nevníma, ostáva skrytá,“ povedala o filme Piussi, podľa ktorej niektoré veci je najlepšie vidieť v časozbernom slede.

Dokument Ťažká voľba si všíma správanie voličov, prácu marketingových expertov okolo kandidátov, sleduje prípravy na stretnutia s občanmi a diskusie. „Vychádzali sme zo svetovej štatistiky, ktorá hovorí, že sa zhoršujú pozície zastupiteľskej demokracie. Spočíva to v poklese dôvery vo volených zástupcov. Graf zostavený Svetovým ekonomickým fórom ukazuje pokles volebnej účasti za posledného polstoročia o 20 percent. Film sa zaoberá týmto fenoménom, najprv na pozadí prezidentských volieb a potom parlamentných volieb, ktoré ešte stále trvajú,“ priblížila 44-ročná filmárka.

Plánované projekcie snímky Ťažká voľba:
27. februára – Bratislava, A4 – nultý priestor
27. februára – Banská Bystrica, Záhrada
28. februára – Bratislava, Flame Music Bar
1. marca – Trnava, Watch & Think
1. marca – Bratislava, Foajé
2. marca – Prievidza, FK Prievidza
2. marca – Trenčín, Kaviareň Coffee Sheep
3. marca – Bratislava, Kino Lumière
3. marca – Trenčín, Kaviareň Coffee Sheep
3. marca – Liptovský Mikuláš, Diera do sveta
4. marca – Bratislava, Kino Lumiere
4. marca – Martin, Mestská scéna (18.00 a 20.00 hod.)
4. marca – Žilina, Stanica Žilina-Záriečie
6. marca – Bratislava, Kino Lumière
Informácie pochádzajú od Zuzany Golianovej a z webstránok www.filmtopia.sk a tazkavolba.sk.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.