Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nove autobusy zilina.sk_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Krst nových autobusov. Foto: zilina.sk
17. júna 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Nové hybridné autobusy zvýšia kvalitu cestovania v Žiline

Mesto Žilina a Dopravný podnik mesta Žiliny v piatok slávnostne spustili do prevádzky nové nízkopodlažné autobusy s hybridným pohonom.

Oficiálne predstavenie nových hybridných autobusov sa konalo na námestí Andreja Hlinku za účasti primátora mesta Žilina Igora Chomu, riaditeľa DPMŽ Jána Barienčíka a zástupcu výrobcu Iveco Bus Jana Kimlu, obchodného riaditeľa pre trhy strednej a východnej Európy. Na slávnostné spustenie prevádzky sa prišla pozrieť aj cestujúca verejnosť, pre ktorú bola zabezpečená prezentačná jazda. Počas tejto jazdy si mohli cestujúci vyskúšať jazdné vlastnosti nových autobusov s hybridným pohonom a oboznámiť sa s interiérom a jeho moderným vybavením. V popoludňajších hodinách dopravný podnik začal nové autobusy postupne nasadzovať do prevádzky MHD. Od tohto dňa ich tak môžu cestujúci stretnúť postupne na autobusových linkách č. 27, 29, 30 a 31.

Nové hybridné autobusy

„V meste Žilina bude na linky MHD nasadených 16 nových autobusov s hybridným pohonom. Ich nákup je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci projektu Integrovaného regionálneho operačného programu. Realizátorom projektu Modernizácia vozidlového parku nákupom autobusov MHD v Žiline je Dopravný podnik mesta Žiliny, s. r. o,“ uviedol žilinský primátor Igor Choma. Ako doplnil, projekt plne podporuje mesto Žilina, nakoľko výrazne prispeje k zvýšeniu kvality a úrovne cestovania mestskou hromadnou dopravou v Žiline.

Hybridné autobusy boli vyrobené vo francúzskom meste Annonay a sú postavené na karosérii mestského modelu IVECO Urbanway. Zdrojom pohonu je hybridná sústava HybriDrive, ktorá pozostáva z modulárneho trakčného systému od americkej spoločnosti BAE (elektrický trakčný motor, integrovaný generátor) a z dieselového motora Iveco Tector 7.

Dieselové autobusy

„Okrem týchto 16 autobusov s hybridným pohonom bude do konca roka 2018 dodaných aj 14 nových dieselových autobusov s najvyššou emisnou normou EURO 6 a dva elektrobusy. Spolu teda pribudne v Žiline 32 nových vysokoenvironmentálnych a celonízkopodlažných autobusov,“ potvrdil riaditeľ DPMŽ Ján Barienčík. Súčasťou dopravných prostriedkov sú podľa neho aj moderné prvky informačno-komunikačných technológií, ako sú vozidlový informačný a komunikačný systém a systém pre tarifné vybavenie cestujúcich (palubný počítač, rôzne druhy informačných panelov, moderné označovače cestovných lístkov, rádiostanica, automatické počítanie cestujúcich, kamerový monitorovací systém a pod.).

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.