Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17886_byty 640x420.jpg
28. apríla 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Nové byty v Trnave chcú stavať pri chránenom parku aj na území sysľa pasienkového

TRNAVA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Investori chcú v Trnave stavať byty v tesnom susedstve chráneného mestského parku, aj na pozemkoch, kde je zaznamenaný výskyt sysľa pasienkového.

Zatiaľ im v tom bráni územný plán, v oboch prípadoch však žiadajú o jeho zmenu v prospech výstavby. O povolení na spracovanie zmeny územného plánu bude rozhodovať Mestské zastupiteľstvo v Trnave v utorok.

Historická hodnota parku

Bytový komplex Alžbetin park chce investor postaviť hneď vedľa Parku Janka Kráľa, ktorý bol založený ešte v 19. storočí. Pre jeho historickú hodnotu s vysokým počtom veľkých stromov bol pred piatimi rokmi vyhlásený za obecné chránené územie.

Investor chce na mieste, kde v minulosti fungovala potravinárska výroba, postaviť tri bytové domy s niekoľkými desiatkami bytov. Vlastníkom areálu je spoločnosť Vetter.

Plánujú satelit Trnavy

Oveľa väčšie ambície má iný žiadateľ o zmenu územného plánu za severovýchodným obchvatom Trnavy. Na pozemkoch s rozlohou 17,5 hektára chce popri Malženickej ceste postaviť celú novú štvrť nazvanú Nová Kopánka, v ktorej okrem množstva bytov a rodinných domov ráta aj s komplexom škôl od materskej cez základnú až po gymnázium.

Vznikol by tak satelit Trnavy, oddelený od terajšieho mesta práve cestným obchvatom. Problém s výstavbou v tejto lokalite má odbor územného rozvoja a koncepcií Mestského úradu v Trnave, ale aj Správa Chránenej krajinnej oblasti Malej Karpaty, pretože územie je domovom sysľa pasienkového. Ide o druh európskeho významu so vzácnym výskytom na Trnavskej pahorkatine.

Viac k témam: byty, chránene uzemie, výstavba
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové byty v Trnave chcú stavať pri chránenom parku aj na území sysľa pasienkového © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.