Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15764_img_7196 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
8. marca 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Nižšia mzda žien voči mužom za rovnakú prácu je podľa Matoviča diskriminácia, faktorov je niekoľko

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Ženy zarábajú za rovnakú prácu o deväť percent menej ako muži, upozornil na to pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predseda hnutia OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič, opierajúc sa o analýzu portálu Platy.sk.

Podozrenia z diskriminácie žien voči mužom

Ako informoval na piatkovej tlačovej besede, hnutie preto predloží na rokovanie Národnej rady SR návrh zákona, ktorý umožní zástupcom zamestnancov prísť za zamestnávateľom a získať od neho zoznam pracovných miest s výškou miezd.

Zástupcovia zamestnancov by tak mohli urobiť v prípade, že ženy v danej firme majú podozrenia, že sú diskriminované voči mužom za tú istú robotu. Takto by mohli zástupcovia brániť ženy pred diskrimináciou.

„Dostať o deväť percent nižšiu mzdu voči mužom za rovnakú prácu nie je nič iné ako diskriminácia žien, toto je priamo v rozpore s Ústavou SR a so zákonníkom práce,“ konštatoval Matovič. Dodal, že tento návrh zaradia aj do referenda, ktorý pripravujú.

„Zákaz diskriminácie žien vyplýva z Ústavy SR, kde sa hovorí, že zamestnanci majú právo na spravodlivé a uspokojujúce pracovné podmienky, vrátane zákazu diskriminácie v zamestnaní. Toto právo je neskôr rozpísané aj v zákonníku práce, kde sa uvádza, že za prácu rovnakej hodnoty majú byť muži a ženy odmeňovaní rovnako. Napriek týmto zákonným ustanoveniam je prax mnohokrát iná. Preto v hnutí OĽaNO chceme zaviesť opatrenia, ktoré prispejú k transparentnosti medzi zamestnávateľmi,“ podotkol Igor Dušenka z legislatívneho tímu OĽaNO.

Mnohokrát si ženy pýtajú menej

O analýze portálu Platy.sk a o tom, že ženy zarábajú za rovnakú prácu menej ako muži, v piatok agentúru SITA informovala aj Nikola Richterová zo spoločnosti Profesia. „Žena s mužom pracujú v jednej firme. Napriek tomu, že sú na rovnakej pozícii, ich finančná odmena nie je zhodná. Štatistika hovorí, že na Slovensku zarába žena o deväť percent menej. Vyplýva to z analýzy portálu Platy.sk,“ informovala spoločnosť.

Ako ďalej konštatuje, ukazuje sa, že ženy majú v porovnaní s mužmi často nižšie platové očakávania a tie sa prejavujú už pri pracovných pohovoroch. V mnohých prípadoch platí, že ženy si pýtajú menej ako opačné pohlavie. Analýza tiež prináša údaj, že jedným z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú pracovný život žien, je materská dovolenka.

„Kým žena odchádza na materskú dovolenku a je mimo pracovného prostredia niekoľko mesiacov, či rokov, jej mužský kolega zostáva v práci a zažíva kariérny rast. Ten je väčšinou sprevádzaný mzdovým progresom,“ uviedla Richterová v tlačovej správe.

Dodáva, že nedávny medzinárodný prieskum Paylab Data Research ukázal, že najotvorenejší prístup majú matky na pracoviskách vo Fínsku a v Chorvátsku. Naopak najnižšiu mieru otvorenosti voči matkám má spomedzi deviatich sledovaných krajín Slovensko.

Viac k témam: diskriminácia, Národná rada SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, platy, zamestnanci, zamestnávatelia
Zdroj: Webnoviny.sk – Nižšia mzda žien voči mužom za rovnakú prácu je podľa Matoviča diskriminácia, faktorov je niekoľko © SITA Všetky práva vyhradené.

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.