Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10864_lekar vszp 640x420.jpg
27. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Nezmluvní lekári majú podpísať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, vyzýva ich Kalavská

BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská po štvrtkovom rokovaní so zástupcami Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) vyzvala poskytovateľov, aby podpísali dodatky k zmluvám a venovali sa pacientom. ZAP ani VšZP sa na rokovaní nedohodli na zaplatení kompenzácie, ktorú ZAP požadoval za obdobie, kedy jeho členovia vypovedali zmluvy.

Podľa ministerky aktuálne nemá podpísané zmluvy asi 800 poskytovateľov a akútna zdravotná starostlivosť bude poskytovaná v plnom rozsahu. Pri plánovanej starostlivosti ministerka vyzvala lekárov, aby robili tak, aby sa táto situácia čo najmenej dotkla pacientov.

Spätne prostriedky nevyplatia

Generálna riaditeľka VšZP Ľubica Hlinková po rokovaní povedala, že sa s ministerstvom zhodli a zmluvy o 1. januára 2019 sú dobré a podpísateľné. Aj ZAP podľa nej potvrdil, že ich vie podpísať. Šéfka VšZP vysvetlila, že nemôže porušovať zákon, preto nie je možné spätne doplatiť prostriedky pre ZAP.

VšZP informovala, že ak jej poistenec ochorie, alebo sa mu náhle zmení zdravotný stav a navštívi lekára, ktorý nemá zmluvu s VšZP, do 31. decembra 2018, nie je dôvod na priame platby, pretože poisťovňa uhradí všetky výkony a lieky. VšZP aj nezmluvným lekárom garantuje preplácanie výkonov a predpísanie liekov tak ako ostatnému ambulantnému sektoru.

Ak poistenec ochorie alebo sa mu náhle zmení zdravotný stav a navštívi lekára, ktorý nemá zmluvu s VšZP, od 1. januára 2019 neplatí za vyšetrenie ani za vypísanie receptu, pretože ide o neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Poistenec VšZP pri nezmluvnom lekárovi nebude platiť ani za výdaj lieku v lekárni, laboratórne a iné vyšetrenia, a za vyšetrenie u lekára špecialistu, na ktoré ho poslal nezmluvný všeobecný lekár.

Rokovanie neprinieslo výsledok

VšZP neodkladnú zdravotnú starostlivosť v zmysle zákona uhradí v plnom rozsahu, a to všetkým všeobecným lekárom, lekárom špecialistom, lekárňam aj pracoviskám, ktoré vykonávajú laboratórne a zobrazovacie vyšetrenia.

Ak si lekár vypýta od poistenca peniaze, VšZP úhradu za neodkladnú zdravotnú starostlivosť preplatí v plnej výške na základe žiadosti s priloženým originálom dokladu o zaplatení od lekára alebo lekárne do 15 dní od podania žiadosti.

V prípade potreby môže ísť poistenec VšZP na vyšetrenie, alebo si dať predpísať recept aj priamo do nemocnice, kde funguje nepretržite ústavná pohotovostná služba. Poplatok za návštevu pohotovosti VšZP svojmu poistencovi preplatí.

Predsedkyňa predstavenstva ZAP Soňa Ostrovská po rokovaní s VšZP uviedla, že neprinieslo výsledok, ktorý očakávali. ZAP kritizuje poisťovňu za to, že s nimi nechcela rokovať o obsahu zmlúv v období od 25. júna do 1. decembra.

Sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti

Ostrovská uviedla, že od 1. januára neodmietnu poskytovať zdravotnú starostlivosť, avšak pacienti VšZP budu mať sťažený prístup k zdravotnej starostlivosti tým, že za starostlivosť, ktorú uz raz zaplatili zdravotnej poisťovni, budú musieť zaplatiť ešte raz lekárovi.

Ak táto situácia bude trvať dlhšie, podľa ZAP môžu pacienti odchádzať do iných zdravotných poštovní a môže dôjsť až k zrušeniu povelenia zdravotnej poisťovne pre neschopnosť zabezpečiť minimálnu verejnú sieť poskytovateľov.

Asociácia štátnych nemocníc vo štvrtok ubezpečila pacientov, že v prípade, ak zvyšné percento lekárov združených v ZAP nepodpíše so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou zmluvu platnú od nového roku, bude o nich postarané. Asociácia ubezpečuje, že sa o pacientov postará a nemusia sa ničoho obávať.

Viac k témam: Andrea Kalavská, minister zdravotníctva SR, Ministerstvo zdravotníctva SR, VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa, ZAP Zväz ambulantných poskytovateľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Nezmluvní lekári majú podpísať zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, vyzýva ich Kalavská © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.