Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nemocnica Liptovský Mikuláš
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
22. septembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Nemocnice žilinského kraja znížili dlhy o 20 miliónov eur

Štyri nemocnice Žilinského samosprávneho kraja dokázali za 13 rokov znížiť staré dlhy o 20 miliónov eur.

„Našim nemocniciam sa darí hospodáriť vyrovnane a tým môžeme postupne znižovať dlh, ktorý sme v procese delimitácie zdedili od štátu. Nemocnice sme v roku 2003 preberali so záväzkami vo výške 33 miliónov eur, ktoré sme k 30. júnu 2016 dokázali znížiť na 13 miliónov eur,“ uviedol predseda kraja Juraj Blanár.

Žilinský kraj spravuje nemocnicu v Čadci, Dolnom Kubíne, Trstenej a Liptovskom Mikuláši. Aktuálna analýza krajského odboru zdravotníctva ukázala, že tohtoročný rozdiel medzi výnosmi a nákladmi je už o 0,6 milióna eur vyšší v porovnaní s minuloročným. Podľa riaditeľky odboru Anny Majbíkovej nemocnice sa nespoliehajú len na platby od poisťovní, ale aktívne zlepšujú svoje hospodárenie, napríklad prevádzkou vlastných lekární v nemocniciach.

„Zisk krajských lekární v Čadci, Trstenej a Liptovskom Mikuláši je použitý na ďalší chod nemocníc, na nákup nevyhnutných pomôcok, špeciálneho zdravotníckeho materiálu či materiálno-technického a prístrojového vybavenia. Tým, že tu pacienti nakupujú, podporujú priamo dané zdravotnícke zariadenie,“ povedala Majbíková.

Žilinskému samosprávnemu kraju sa darí znižovať aj modernizačný dlh. Aktuálne buduje nové moderné urgentné príjmy vo všetkých štyroch nemocniciach. Kraj vyčlenil na stavebné práce dva milióny eur a ďalších približne 800-tisíc eur si vyžiada doplnenie prístrojového vybavenia. „Investujeme do ich modernizácie, nakupujeme kvalitné prístroje, vybavujeme nové oddelenia a zlepšujeme tak podmienky i dostupnosť zdravotnej starostlivosti v našich regiónoch, pričom stále hospodárime stabilne,“ dodal Blanár.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.