Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
tunel Považský Chlmec
ilustračné: SITA
15. decembra 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

NDS podá trestné oznámenie pre archeologické výskumy, takýto je dôvod

Národná diaľničná spoločnosť, a. s., (NDS) pripravuje podanie trestného oznámenia pre archeologické výskumy z rokov 2013 až 2014. Ide o výskumy na štyroch stavbách úsekov diaľnice D3 Žilina, Strážov – Žilina, Brodno, ako aj rýchlostných ciest R2 Pstruša – Kriváň, Zvolen, východ – Pstruša a Ruskovce – Pravotice.

Ako NDS vo štvrtok informovala, eviduje na týchto úsekoch nároky na neúmerné navýšenie cien oproti predpokladaným nákladom. „V septembri sme pozastavili finančné plnenie za archeologické výskumy. Všetky nároky na dodatky preverujeme,“ povedal generálny riaditeľ NDS Juraj Valent.

Archeologický výskum sa podľa NDS zabezpečuje na základe rozhodnutia príslušného krajského pamiatkového ústavu, ktorý špecifikuje územie výskumu a spôsob práce. Následne zabezpečuje aj kontrolu a záverečnú správu. NDS o situácii rokovala 14. novembra s Pamiatkovým úradom SR. Ten preverí skutočný rozsah činností archeologických spoločností, ktoré realizujú archeologický výskum.

Pamiatkový úrad postupne preverí všetky výskumy s doposiaľ neodsúhlaseným navýšením cien za archeologický výskum, ktoré boli zdôvodnené zmenenými podmienkami a zväčšeným rozsahom výskumu určeným krajskými pamiatkovými úradmi. Kontroly archeologických denníkov a stavebných denníkov vykonáva aj NDS.

Národná diaľničná spoločnosť v záujme systémového riešenia problému neúmerného navyšovania súm za archeologické výskumy oslovila listom 26. októbra aj ministerstvo kultúry, ktoré požiadala o pomoc pri riešení tohto problému. V spolupráci s Pamiatkovým úradom SR hľadá spôsob ako zlepšiť a zefektívniť komunikáciu s archeologickými firmami tak, aby dochádzalo k čo najnižšiemu navyšovaniu súm za archeologické prieskumy.

„Pripravili sme systémové riešenie. Národná diaľničná spoločnosť plánuje zamestnať vlastného archeológa, ktorý by na stavbách koordinoval postup prác, zabezpečoval kontrolu požiadaviek krajských pamiatkových úradov a dohliadal na rozsah a spôsob činnosti archeologických agentúr,“ uviedol.

Archeologické prieskumy zabezpečuje zhotoviteľ diela, teda konzorcium, ktoré stavia konkrétny diaľničný úsek. NDS sa domnieva, že bez ohľadu na to, či by archeologickú spoločnosť v budúcnosti zabezpečoval zhotoviteľ diela alebo samotná NDS, cena a rozsah prác by mali byť vždy identické, keďže ide o rovnaké práce a zadanie.

Podpredseda KDH Pavol Zajac nedávno označil za predražené ceny archeologického prieskumu v rámci výstavby viacerých úsekov diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. Desať najdrahších zákaziek na tento prieskum na Slovensku za uplynulé štyri roky má podľa neho oveľa vyššiu cenu ako napríklad v susednom Česku. V SR ceny prieskumu dosiahli od takmer 220-tisíc eur bez dane z pridanej hodnoty pri stavbe D1 Fričovce – Svinia až po 2,6 milióna eur pri stavbe D4 a R7 pri Bratislave, v ČR sa pohybovali od 9,2 tis. eur pri D3 Tábor – Soběslav po takmer 637-tisíc eur pri D11 Osičky – Hradec Králové. Zajac označil tento veľký rozdiel za dôsledok toho, že u nás sa prieskum zadáva bez samostatných súťaží v rámci zákazky na stavbu úsekov a v ČR cez tendre.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.