Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19284_img_6221_copy 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10. mája 2019 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Námietky prezidenta Kisku boli odmietnuté, schválený zákon je podľa Crmomana nekvalitný

BRATISLAVA 10. mája (WebNoviny.sk) – Parlament opätovným schválením zákona o pedagogických a odborných zamestnancoch odmietol námietky prezidenta.

Vychádzali v ústrety organizáciám

Ako agentúru SITA informoval odbor komunikácie rezortu školstva, „týmto rozhodnutím sa zákonodarcovia nestotožnili s námietkou prezidenta SR, že nová právna norma nie je v súlade s Ústavou SR.“ Parlament totiž na piatkovom rokovaní opätovne schválil zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý prezident vetoval 18. apríla.

„Rezort školstva pri príprave novej právnej normy vychádzal v ústrety požiadavkám profesijných a stavovských organizácií, aby sa vytvoril priestor na participáciu všetkých subjektov, ktoré zastupujú pedagogických a odborných zamestnancov. Ministerstvo školstva predĺžilo lehotu pri podávaní zákona do medzirezortného pripomienkového konania, o ktorý požiadal Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, čo je najreprezentatívnejšia organizácia zastupujúca takmer 50 000 pedagogických a odborných zamestnancov,“ konštatuje sa v stanovisku rezortu školstva.

Návrh teda podľa ministerstva prešiel rozsiahlymi diskusiami pracovných skupín, riadnym legislatívnym procesom a do jeho prípravy boli zapojené všetky relevantné subjekty.

Nie sú schopní vytvoriť kvalitný zákon

Prezident Slovenskej komory učiteľov (SKU) Vladimír Crmoman v reakcii na schválenie zákona pre agentúru SITA uviedol, že je to veľmi zlá správa pre učiteľov.

„Celý proces až do schválenia zákona ukázal, že súčasná vládna garnitúra nie je schopná vytvoriť kvalitný zákon, ktorý by reagoval na potreby praxe. Zákon porušuje naše ústavné práva, obsahuje množstvo chýb a je tak nekvalitný, že bude musieť nasledovať jeho novelizácia,“ zdôvodňuje Crmoman.

Učitelia sú preto podľa jeho slov pripravení pokračovať vo svojich aktivitách a ozývať sa proti tomuto zákonu. „Využijeme všetky ďalšie možnosti, ktoré existujú, aby sme poukázali na to, že tento zákon nie je v poriadku. Určite nezostaneme ticho,“ dodáva Crmoman.

Zákonom o pedagogických a odborných zamestnancoch sa zmení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním. Parlament schválil zákon 2. apríla s účinnosťou od 1. septembra. Prezident SR ho však 18. apríla vetoval.

Viac k témam: školstvo, Slovenská komora učiteľov
Zdroj: Webnoviny.sk – Námietky prezidenta Kisku boli odmietnuté, schválený zákon je podľa Crmomana nekvalitný © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.