Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Spoluautori knihy zlavamiroslav pfliegel st. patrik groma a peter sta....jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Spoluautori knihy, zľava: Miroslav Pfliegel, Patrik Groma a Peter Štanský. Foto: zilina.sk
30. novembra 2017 Zaujímavosti od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Najkrajšia slovenská kniha je opäť o Žiline

Kniha Stratená Žilina 1 získala prestížnu cenu Zlatá pečať v kategórii Kniha. V publikácii sa možno dočítať o osobnostiach, veciach, domoch a celých štvrtiach mesta Žilina, ktoré sa stratili v tomto, ale predovšetkým v minulom storočí. Ide o zaujímavé čítanie nielen pre pamätníkov.

Kniha pochádza z autorského pera Patrika Gromu, Milana Nováka, Miroslava Pfliegla st. a Petra Štanského. Graficky sa na nej podieľali Miroslav Pfliegel ml. a Tibor Majerčík. Knihu dotvárajú ilustrácie prof. Mojmíra Vlkolačka a akad. mal. Stana Lajdu. Práca tohto zoskupenia autorov bola ocenená Zlatou pečaťou už v roku 2015, a to za knihu Žilina vo svetle lámp – (Ne)zabudnutá história energetiky.

Poslaním súťaže Zlatá pečať je morálne a spoločensky oceniť a spropagovať špičkové polygrafické diela a tým podporiť rozvoj polygrafie na Slovensku. Pre ocenených je to zároveň možnosť vstúpiť nielen na domáci trh, ale aj na ten zahraničný. Organizátorom súťaže je Zväz polygrafie na Slovensku a tento rok išlo už o jej 24. ročník.

Odborná porota
Odborná porota. Foto: zilina.sk

„Ako som už v minulosti povedal, napísať dobrú knihu je ako postaviť chrám. Čím kvalitnejší a krajší je chrám, tým viac ľudí doň vstúpi. Táto kniha sa opäť zaradila medzi skvosty historických diel o Žiline. Vyzdvihnem však aj jej vedeckú úroveň, pretože kniha bola tvorená na základe dlhoročného archívneho výskumu. I keď sa investícia do publikácie vo výške 25 000 eur nikdy nevráti, hrejivý pocit jej výnimočnosti, ako studnice poznania, je primeranou náhradou,“ vyjadril sa jeden z autorov Patrik Groma.

Cena potešila i Miroslava Pfliegla st.: „Je to vzácne ocenenie. Veľkú zásluhu majú na tom grafici a, samozrejme, i všetci autori. K písaniu knihy sme pristupovali dôsledne a so srdcom.“

„Na knihe sme s kolektívom autorov začali pracovať už v roku 2011, postupne sme skúmali archiválie, noviny, fotografie, komunikovali s mnohými Žilinčanmi a pamätníkmi, ale i odborníkmi z oblasti letectva, lodnej dopravy a inými ľuďmi, aj s vyše 90-ročnými pamätníkmi. Výsledkom sú overené fakty uverejnené v tejto nádhernej publikácii. Jej čaro dopĺňajú kresby vyjadrujúce fantáziu umelcov a znalcov mesta, akými sú Mojmír Vlkolaček a Stano Lajda,“ vyjadril sa k vzniku a tvorbe knihy Peter Štanský.

Knihu je možné zakúpiť v každom dobrom kníhkupectve a môže sa stať i vhodným darčekom pod vianočný stromček.

Cena zlata pečať

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.