Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kontaktné šošovky. žena
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: thinkstockphotos.com
21. mája 2017 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2017

Najinovatívnejším stredoškolským projektom v Žilinskom kraji je aplikácia k očným šošovkám

Najinovatívnejším stredoškolským projektom v Žilinskom kraji za rok 2016 je mobilná aplikácia sprehľadňujúca používanie očných šošoviek, ich výmenu i celkovú životnosť. Autorka ŠOŠO kalendára Angelika Kšenzuliaková zo Súkromnej spojenej školy v Slanickej osade vyhrala siedmy ročník súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer v konkurencii 56 nápadov študentov stredných škôl Žilinského kraja.

„Minulý rok sme hodnotili 43 prihlásených zámerov a tento rok to bolo o 13 viac. Teší ma, že sa mladí ľudia zapájajú a chcú zlepšiť svoje okolie prostredníctvom nových podnetov,“ povedal podpredseda Žilinského samosprávneho kraja Jozef Štrba.

Odborná porota ocenila ako druhý najlepší projekt Automatický obchodný systém na finančnom trhu, ktorého autorom je Ján Makúch zo Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku. Tretím oceneným je Juraj Kekelák zo Spojenej školy v Tvrdošíne a jeho projekt JUT – jednoduchý univerzálny tester závesnej techniky.

Žilinská župa udelila aj prestížne ocenenie Inovácia Žilinského kraja. V kategórii Malé a stredné podniky vyhrala spoločnosť M2M Solutions s projektom Manipulácia podľa svetla. „Dnes si môžete do auta vybrať výbavu, akú chcete, takže každé auto je jedinečné a je náročné poskladať dokopy všetky súčiastky, ktoré u nás vychystávame. Naše riešenie dáva ľuďom možnosť, aby si nemuseli pamätať, kde presne v tom obrovskom sklade sú konkrétne diely, lebo systém ich naviguje svetlom,“ vysvetlil riaditeľ spoločnosti M2M Solutions Martin Jančo.

V kategórii Regionálny rozvoj sa víťazom stalo mesto Ružomberok a jeho Cyklokorytnička. „Podarilo sa nám spojiť históriu, a to Korytničku, ako ľudia hovorili úzkokoľajnej železnici, ktorá spájala Ružomberok s Korytnicou, so súčasným cykloboomom. Projekt umožňuje cyklistom, chodcom, bežcom a nakoniec aj jazdcom na koni a ďalším užívateľom bezpečne sa pohybovať na tejto trase,“ povedal projektový manažér mesta Ružomberok Pavel Scheer.

V oboch kategóriách si víťazi za svoje inovatívne projekty prevzali finančnú odmenu 1 600 eur a plaketu z číreho kryštálu. „Nápady, inovácie a nadčasové myšlienky sú to, čo poháňa našu spoločnosť dopredu. Nové zlepšenia pre nás vytvárajú budúcnosť, ktorá nám uľahčí každodenné činnosti v zamestnaní i bežnom živote,“ dodal podpredseda kraja Jozef Štrba.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.