Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Za bulvar cykloranajky.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
24. mája 2018 Zaujímavosti od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Na žilinskom Bulvári ste si mohli dopriať zdravé cykloraňajky

Žilinských cyklistov, ktorí vo štvrtok ráno prechádzali cez Bulvár, čakalo príjemné prekvapenie. Mesto Žilina im v spolupráci s občianskym združením Mulica pripravilo chutné a zdravé raňajkové menu v podobe fit tyčinky, jablka a minerálnej vody. Kto mal chuť, mohol si dať kávu, čaj a koláčik.

Cykloraňajky sa pritom podávali v tomto roku už po druhýkrát. Minulý mesiac si na zdravých raňajkách pochutnali cyklisti prechádzajúci po Hlbokej ceste. Cieľom tejto akcie je jednak potešiť a odmeniť cyklistov, ktorí jazdia na bicykli, či už do práce alebo do školy, a rovnako tiež preskúmať odkiaľ a kam cestujú.

Cykloranajky zilina 2.jpg
zilina.sk

„Našou snahou je podporiť cyklistov v zapojení sa do súťaže Do práce na bicykli 2018, ktorá odštartovala začiatkom mája, zistiť ich názor na cyklistickú infraštruktúru v našom meste a taktiež poukázať na význam cyklodopravy v meste. Akcia sa konala v rámci projektu SOLEZ, ktorý podporuje aktivity zamerané na nízkouhlíkovu mobilitu v meste,“ uviedol Ľuboš Slebodník, vedúci oddelenia mobility na Mestskom úrade v Žiline. Doplnil, že túto akciu organizuje občianske združenie Mulica v Žiline už tretí rok a tento rok sa po prvýkrát k tejto iniciatíve pripojilo aj mesto.

Cyklisti každého veku

Počas jednej hodiny sa občerstvilo približne 70 cyklistov, ktorí práve v tom čase prechádzali ulicou Antona Bernoláka. Pristavili sa cyklisti rôzneho veku – od žiakov základných škôl, cez stredoškolákov až po dôchodcov. Podstatnú časť však tvorili práve pracujúci, ktorí smerovali do zamestnania. V rámci prieskumu spokojnosti organizátori zisťovali aj momentálny začiatok a cieľ jazdy, ako aj trasovanie jednotlivých jázd a návrhy na zlepšenie infraštruktúry. Cyklistov podľa prieskumu najviac trápi nedobudovaná a neucelená sieť cyklotrás, ale aj nezodpovednosť a neohľaduplnosť vodičov áut a chodcov, ktorí si nevšímajú vyznačené cyklotrasy a prechádzajú cez ne, pričom dochádza ku kolíziám.

Cykloranajky zilina 1.jpg
zilina.sk

Priorita samosprávy

Podpora cyklistickej dopravy v meste je podľa žilinského primátora jednou z priorít samosprávy, pretože vytvára priestor pre alternatívne formy dopravy. „Naším záujmom je posilniť budovanie bezpečnej cyklistickej infraštruktúry v Žiline, pretože len jej zmysluplné rozširovanie umožní nárast počtu cyklistov, a tým sa zníži množstvo áut v centre mesta,“ skonštatoval primátor Žiliny Igor Choma. Cyklistika už podľa jeho slov nie je len lacnou a jednoduchou formou dopravy, stáva sa tiež životným štýlom. „Cyklistika je v súčasnej dobe fenomén a teší ma, že čoraz viac Žilinčanov prichádza tomuto spôsobu prepravy na chuť,“ uzavrel žilinský primátor.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.