Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11972_vazni vaznica 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
25. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Na sviatky sú doma takmer dve stovky odsúdených, časť monitorujú elektronickými náramkami

BRATISLAVA 25. decembra (WebNoviny.sk) – Takmer dvesto odsúdených môže stráviť vianočné či novoročné sviatky doma. Je to odmena za dobré správanie.

Časť z nich bude monitorovaná prostredníctvom elektronických náramkov. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Možné je udeliť až päťdňové voľno

V prípade vzorného správania sa je možné podľa Baláža udeliť väzňom až päťdňové voľno na opustenie ústavu. Takáto možnosť neplatí iba v prípade odsúdených, ktorí sú umiestnení v ústavoch s maximálnym stupňom stráženia.

„Za dlhodobé pozitívne výsledky dosahované pri plnení programu zaobchádzania, plnení pracovných povinností, plnení činností súvisiacich so všeobecným rozvojom osobnosti odsúdeného, výkone prospešných prác mimo ústavu alebo za vykonanie príkladného činu možno odsúdenému udeliť ako najvyššiu formu disciplinárnej odmeny mimoriadne voľno na opustenie ústavu až na päť dní. Mimoriadne voľno na opustenie ústavu nemožno udeliť odsúdenému umiestnenému do ústavu s maximálnym stupňom stráženia,“ uviedol Baláž.

Náramok má 48 odsúdených

„Predbežne je počas vianočných a novoročných sviatkov navrhnutých 130 disciplinárnych odmien vo forme mimoriadneho voľna na opustenie ústavu a 60 vychádzok mimo ústavu. Spolu je teda navrhnutých 190 odsúdených, ktorí by mali vianočné a novoročné sviatky stráviť so svojimi blízkymi,“ dodal riaditeľ.

„Počas mimoriadneho voľna na opustenie ústavu budú vo vybraných ústavoch v rámci pilotnej prevádzky využitia elektronického systému monitoringu osôb v podmienkach väzenských zariadení použité v 41 prípadoch technické prostriedky na kontrolu pobytu a pohybu osoby v prikázaných zónach pomocou náramku a GPS zariadenia,“ doplnil riaditeľ ZVJS.

Celkovo bude počas sviatkov doma s náramkom 48 odsúdených, z toho 43 počas vianočných a zvyšných päť počas novoročných sviatkov. Rezort spravodlivosti v súčasnosti dopracúva legislatívu pri elektronických náramkoch, ktorá má za úlohu ich jednoduchšie používanie v praxi. Ministerstvo totiž obstaralo stovky náramkov, ktoré nevyužíva, ale napriek tomu platí za ich prevádzku.

Viac k témam: väzenie, Vianoce, Zbor väzenskej a justičnej stráže
Zdroj: Webnoviny.sk – Na sviatky sú doma takmer dve stovky odsúdených, časť monitorujú elektronickými náramkami © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.