Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kamerovy system v ziline.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
28. januára 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Na poriadok v meste už dohliada 80 kamier

Na frekventovaných žilinských miestach pribudlo v minulom roku desať nových kamier. Na projekt rozšírenia kamerového systému v Žiline získalo mesto dotáciu z Ministerstva vnútra SR vo výške 30-tisíc eur a spolufinancovalo ho aj z vlastných zdrojov.

Nové kamery boli nainštalované na Hájiku, v Závodí a pod drobnohľadom mestskej polície sú aj lokality v centre mesta, v ktorých často dochádzalo k protiprávnej činnosti. „Našou snahou je umiestňovať kamery najmä na problémové miesta. Skúsenosti z iných miest potvrdzujú, že zavedenie kamerového systému v najrizikovejších a najfrekventova­nejších lokalitách mesta významne prispieva k predchádzaniu kriminality a zvyšuje bezpečnosť obyvateľov,“ uviedol primátor Žiliny Igor Choma. Ako ďalej dodal, monitorovaním rizikových lokalít sa dá nielen predchádzať kriminálnej činnosti, ale aj celkovo prispieť k zníženiu vandalizmu.

Na kamery dohliada mestská polícia

Kamerový systém obsluhujú zamestnanci Mestskej polície v Žiline. Podľa náčelníka mestskej polície Milana Šamaja, kamery im pomáhajú úspešne odhaľovať kriminálnu činnosť na území mesta. „Vďaka kamerovému systému sme zistili a prešetrili približne dvesto priestupkov. Kamerové záznamy vieme ďalej poskytnúť aj štátnej polícii. Len vlani sme od nich dostali viac ako sto žiadostí s takouto požiadavkou,“ doplnil policajný náčelník.

Kamerový systém sleduje okrem verejného poriadku i aktuálnu dopravnú situáciu a slúži tiež ako monitorovací prostriedok v prípade vzniku mimoriadnych udalostí. V súčasnosti majú žilinskí mestskí policajti k dispozícii 80 kamier. O poskytnutie dotácie na ďalšie rozšírenie kamerového systému sa budú uchádzať i v tomto roku. Ak budú úspešní, nové kamery pribudnú aj na ďalších žilinských sídliskách a v ostatných mestských častiach.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.