Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Základný kameň mosta Horelica
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Predseda ŽSK Juraj Blanár, riaditeľ Slovenskej správy ciest (SSC) Roman Žembera, poslanec NR SR Ján Podmanický, stavbyvedúci zo spoločnosti Firestra, zhotoviteľa stavby Stanislav Palárik, obchodný riaditeľ Firestra, zhotoviteľa stavby Pavel Škrašek, primátor mesta Čadca Milan Gura a minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Roman Brecely počas poklepania základného kameňa budúceho mosta Horelica v Čadci, ktorý nahradí súčasný most v havarijnom stave. Foto: SITA
24. mája 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Most v Čadci obnovia za 7,9 milióna eur, búrať začnú v júli

Poškodený Horelický most v Čadci zbúrajú a postavia nanovo za 7,9 milióna eur. V pondelok začali s prípravou obchádzkových trás. Most na ceste I/11 začnú búrať v druhej polovici júla a hotový by mal byť v lete 2017. Zhotoviteľom je česká firma FIRESTA-Fišer.

Ako pri odovzdaní staveniska priamo na moste v Čadci uviedol minister dopravy Roman Brecely, financovanie sa bude rezort snažiť zabezpečiť cez eurofondy. V porovnaní s odhadovanými nákladmi 11,4 milióna eur sa výsledná cena vo verejnom obstarávaní znížila o 3,5 milióna eur.

Mesto Čadca sa obáva, že komplikovanú dopravnú situáciu na Horných Kysuciach nevyrieši ani nový Horelický most. Dopravu cez mesto odľahčí až diaľnica D3, konkrétne úsek Čadca, Bukov – Svrčinovec. „Čo sa týka ďalších ciest v tomto regióne, som veľmi rád, že na Kysuciach sa buduje diaľničné spojenie na Poľsko, ktoré tak dlho chýbalo. Verím, že v priebehu nasledujúcich týždňov podpíšeme zmluvu na výstavbu diaľnice z Čadce do Svrčinovca,“ dodal Brecely.

Základný kameň mosta Horelica
Havarijný stav súčasného mosta Horelica v Čadci, ktorý ustúpi novovybudovanému mostu. Foto: SITA

Rozpadávajúci sa most ponad rieku Kysucu plánovala Slovenská správa ciest len rekonštruovať. Neskôr sa však zistilo, že je natoľko poškodený, že ho budú musieť celý zbúrať a postaviť nový. „Pôvodné riešenie, ktoré bolo navrhnuté v projektovej dokumentácii, sa ukázalo ako nedostačujúce, pretože pri otváraní spodnej stavby mosta, očisťovaní, sa zistilo, že výstuž je natoľko skorodovaná, že nie je na týchto pilieroch už možné stavať vrchnú konštrukciu,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Roman Žembera.

Kysučania, ale i tranzitná doprava budú musieť najmenej rok jazdiť po obchádzkových trasách. Dopravné problémy sa očakávajú najmä pri uzavretí tunela Horelica v prípade plánovanej údržby alebo aj dopravnej nehody. Okrem obchádzky po ceste I/11 a cez tunel Horelica pripravujú ďalšie tri obchádzkové trasy. Hlavná povedie cez dočasné železničné priecestie v centre Čadce. Druhá, ale len pre autá do tri a pol tony, cez úzky Bukovský most. A tretia – po obslužnej ceste tunela – bude slúžiť prioritne záchranným zložkám. Navyše pri uzatvorení tunela Horelica by mala byť tranzitná nákladná doprava odkláňaná už v Žiline – cez Makov do Česka a cez Trstenú do Poľska.

Základný kameň mosta Horelica
Železničná stanica Čadca-Mesto kadiaľ povedie náhradná trasa hlavného ťahu počas budovania mostu v časti Horelica v prípade uzavretia cestného tunela Horelica. Foto: SITA

Pre havarijný stav Horelického mosta platí v Čadci od októbra minulého roka mimoriadna situácia. Rozpadávajúci sa most je provizórne podopretý a prejazdný iba s obmedzeniami od júna 2013. V marci 2013 statici a krízový štáb Obvodného úradu v Čadci rozhodli, že most spájajúci mestskú časť Horelica s centrom Čadce ponad rieku Kysuca je v stave, ktorý môže ohroziť ľudské životy.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.