Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kaplnka sv. magdaleny zilina.sk_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
2. februára 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Mesto získalo do svojho vlastníctva Kaplnku sv. Magdalény

Na Starom cintoríne v Žiline sa nachádzajú vzácne sakrálne pamiatky, ktoré sa mesto snaží postupne vysporiadať a následne aj zrekonštruovať. Najnovšie sa mu podarilo zapísať do listu vlastníctva mesta Kaplnku sv. Magdalény, ktorá bola postavená Žilincami okolo roku 1707, kedy vznikol aj samotný cintorín. Viceprimátor Patrik Groma a prednosta MsÚ Igor Liška spoločne osadili na kaplnku súpisné číslo 8896.

Kaplnka slúžila aj ako márnica až do roku 1960, keď bol dokončený nový dom smútku na Starom cintoríne. Hoci bola v roku 1989 opravená, od 90. rokov postupne chátrala. Mesto Žilina plánuje kaplnku po reštaurátorskom a archeologickom výskume v čo najkratšom čase zrekonštruovať.

Do tejto kaplnky doniesol z Ríma Andrej Muško z Diviny v roku 1719 obraz Blahoslavenej Panny Márie Lauretánskej. Na čelnej strane kaplnky bol ešte koncom 20. storočia latinský nápis SENATUS AC POPULUS PRIVILIGATE CIVITATIS SOLNENSIS, čo v preklade znamená Senát a obyvateľstvo slobodného mesta Žilina.

Kaplnka sv. magdaleny 2.jpg
zilina.sk

Viceprimátor Patrik Groma a prednosta MsÚ Igor Liška spoločne osadili na kaplnku súpisné číslo 8896, ktoré bude umiestnené aj na číselníku žilinskej balustrády. „Kaplnka de facto vždy patrila mestu Žilina, ale konečne mu patrí aj de iure. Bola to veľmi náročná práca nájsť potrebné dokumenty v starých archívoch, veľa prachu a nekonečný príbeh. Naše spoločné odhodlanie však dospelo ku zdarnému koncu. Všetci sa z toho veľmi tešíme,“ vyjadril sa zástupca primátora Patrik Groma. „Informácie sme čerpali z historických dokumentov v štátnom a mestskom archíve, starých mapách či z kroniky Alexandra Lombardiniho,“ opísal prácu archivár Peter Štanský.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.