Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16114_stromy 1 640x420.jpg
12. marca 2021 Novinky od ZilinaDen.sk Diskusia()

Mesto Žilina dá spíliť desiatky drevín v zlom zdravotnom stave, vysadia stovky nových stromov

12.3.2021 (Webnoviny.sk) – Žilinská samospráva plánuje v najbližších dňoch na mestských pozemkoch spíliť 72 drevín v zlom zdravotnom stave a zlikvidovať 1 236 metrov štvorcových krovitého porastu.

Podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka v lokalitách, kde sa výrub uskutoční, a na ďalších miestach v Žiline, pribudne 850 nových stromov.

Nadmerné tienenie bytov

Viaceré z drevín určených na výrub boli v minulosti nevhodne vysadené obyvateľmi mesta a v tesnej blízkosti nehnuteľností.

„V dnešnej dobe spôsobujú nadmerné tienenie bytových priestorov, poškodzovanie nehnuteľností koreňovým systémom alebo korunou drevín. Podnety na výrub prichádzali od samotných obyvateľov mesta Žilina, na základe ktorých oddelenie životného prostredia mestského úradu vykonávalo obhliadky,“ uviedol Miškovčík.

Výrub 24 drevín mesto plánuje napríklad na Moyzesovej ulici, kde boli v minulosti vysadené nevhodné druhy stromov, ktoré boli pravidelne orezávané a strihané.

Vhodnejšie druhové zloženie

„Postupne sa degradovali a v súčasnej dobe sa na nich prejavujú rôzne negatívne fyziologické a estetické zmeny. V miestach výrubu neskôr pribudne 32 kusov nových drevín,“ poznamenal hovorca mesta.

Vyrúbané dreviny nahrádza mesto vhodnejším druhovým zložením pre daný typ územia a už s takými parametrami, aby si okamžite začali plniť svoju funkciu.

„Samospráva obnoví uličné stromoradie v časti Fándlyho ulice, kde si výrub vyžiadala rekonštrukcia križovatky. Zmenou prejde tiež Sad SNP, kde samospráva omladí a odstráni niektoré krovité porasty, ktoré už koncepčne nezapadajú do uvedeného územia,“ doplnil Miškovčík.

Viac k témam: výrub stromov, výsadba stromov
Zdroj: Webnoviny.sk – Mesto Žilina dá spíliť desiatky drevín v zlom zdravotnom stave, vysadia stovky nových stromov © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.