Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lokálna povodeň v mestskej časti Vranie 24. júla
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
26. júla 2016 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk, iDen Media s.r.o.

Mesto vyhlásilo 2. stupeň povodňovej aktivity

V súvislosti s prívalovými dažďami, ktoré zasiahli mestské časti Vranie a Považský Chlmec, vyhlásilo mesto Žilina 24. júla o 18. hodine 2. stupeň povodňovej aktivity. Dážď a búrky spôsobili lokálne povodne a zatopenie pivníc a záhrad rodinných domov.

Krízový štáb mesta okamžite prijal opatrenia a jeho členovia pomáhajú pri odstraňovaní vzniknutých škôd. V prípade ďalších lokálnych povodní je potrebné, aby občania ihneď hlásili situáciu na tiesňové telefónne číslo 112 alebo na dispečing Mestskej polície Žilina na telefónne číslo 159.

Najhoršia situácia nastala po búrke v nedeľu 24. júla v mestskej časti Vranie, kde sa vylial miestny potok Vranka, ktorý zaplavil záhrady a pivnice rodinných domov na Stehlíčej ulici a ulici K Rochovici. Stalo sa tak v dôsledku úzkych potrubí či nízkych príjazdových mostíkov k rodinným domom z ulice, ktoré nie sú dimenzované na väčšiu vodu. Prispel k tomu aj výrub lesov nad týmito ulicami a tiež množstvo komunálneho a stavebného odpadu, ktorý nezodpovední spoluobčania nelegálne naviezli do blízkosti potoka.

Lokalna povoden v mestskej casti zilina vranie 24. jula 2016 20160724_163756.jpg
zilina.sk

Keďže je zrejmé, že sa prívalové dažde v posledných rokoch opakujú, bude nevyhnutné riešiť návrh na preložku dolnej časti potoka Vranka tak, aby bol zaústený priamo do Kysuce a netiekol pozdĺž Stehlíčej ulice vo svojom terajšom koryte, ktoré je vyvýšené o vyše meter nad terénom záhrad a rodinných domov. Toto riešenie spolu s prehĺbením hornej časti potoka Vranka a zdvihnutím príjazdových lávok by do budúcna napomohlo ochrániť viacero rodinných domov a teda aj súkromný majetok obyvateľov Vrania.

Menšia lokálna povodeň sa vyskytla aj v mestskej časti Považský Chlmec, kde sa upchali melioračné kanály a odvodňovacie priekopy popri Bytčianskej ulici. Ich vyčistenie zabezpečia Lesy Slovenskej republiky, š. p., a Žilinský samosprávny kraj, ktoré ich spravujú.

Lokalna povoden v mestskej casti zilina vranie 24. jula 2016 20160724_163855.jpg
zilina.sk

Ďalšie problematické lokality, ktoré zasiahla zvýšená voda na území Žiliny, boli na Kamennej ulici, mierne stúpli aj hladiny potoka Všivák povyše sídliska Solinky, Bytčického potoka pri parku v mestskej časti Bytčica a potoka Brodňanka v mestskej časti Brodno.

Až do vykonania všetkých záchranných prác bude v Žiline naďalej platiť 2. stupeň povodňovej aktivity. Krízový štáb mesta bude naďalej situáciu monitorovať a pokračovať v koordinovaní prác na odstraňovaní škôd na verejnom aj súkromnom majetku v zasiahnutých mestských častiach.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.