Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zilincania si pripomenuli 73 rokov od oslobodenia mesta.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
1. mája 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Mesto si pripomenulo oslobodenie a jeho hrdinov

V pondelok 30. apríla 1945 sa Žilina prebudila do dňa, ktorý sa zapísal do dejín mesta veľkými písmenami. Vojaci Červenej armády, 1. čs. armádneho zboru a rumunské jednotky oslobodili Žilinu spod nacistického útlaku. Od tejto udalosti uplynulo už 73 rokov.

Pamiatku všetkých, ktorí na konci druhej svetovej vojny vybojovali mier a oslobodili štát aj naše mesto spod nacistického útlaku, si uctili aj Žilinčania. Spomienkové oslavy začali pri pamätníku vojakov 1. Československého armádneho zboru, ktorý je v Sade SNP a vyvrcholili pietnym aktom kladenia vencov na Vojenskom cintoríne na Bôriku.

Pietny akt kladenia vencov v sade snp v ziline.jpg
Pietny akt kladenia vencov v Sade SNP. Foto: zilina.sk

Na pietnom akte sa zúčastnili zástupca primátora Patrik Groma, zástupca primátora Anton Trnovec, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, radkyňa veľvyslanca Bieloruskej republiky, zástupcovia Ministerstva obrany, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov či priami účastníci bojov o Žilinu. Žilinský viceprimátor spolu so zástupcami zahraničných veľvyslanectiev vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.

Pri prilezitosti spomienkovych oslav slavnostne odhalili pamatnu tabulu s menami vojakov.jpg
Pri príležitosti spomienkových osláv slávnostne odhalili pamätnú tabuľu s menami padlých vojakov. Foto: zilina.sk

Vďaka spolupráci s ruským veľvyslanectvom sa podarilo Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov  zosobniť vojakov pochovaných na Vojenskom cintoríne. Ich mená sú vryté na pamätnej tabuli, ktorú v pondelok slávnostne odhalili. „Do roku 2018 sme uvádzali, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády. Dnes sme odhalili pamätnú tabuľu vojakov, ktorí tu ležia v spoločných hroboch či samostatne, a na nej sa nachádza 1907 mien,“ doplnil podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár.

Na pamatnej tabuli sa nachadza 1907 mien padlych hrdinov.jpg
Na pamätnej tabuli sa nachádza 1 907 mien padlých hrdinov. Foto: zilina.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.