
Mesto si pripomenulo oslobodenie a jeho hrdinov
V pondelok 30. apríla 1945 sa Žilina prebudila do dňa, ktorý sa zapísal do dejín mesta veľkými písmenami. Vojaci Červenej armády, 1. čs. armádneho zboru a rumunské jednotky oslobodili Žilinu spod nacistického útlaku. Od tejto udalosti uplynulo už 73 rokov.
Pamiatku všetkých, ktorí na konci druhej svetovej vojny vybojovali mier a oslobodili štát aj naše mesto spod nacistického útlaku, si uctili aj Žilinčania. Spomienkové oslavy začali pri pamätníku vojakov 1. Československého armádneho zboru, ktorý je v Sade SNP a vyvrcholili pietnym aktom kladenia vencov na Vojenskom cintoríne na Bôriku.
Na pietnom akte sa zúčastnili zástupca primátora Patrik Groma, zástupca primátora Anton Trnovec, veľvyslanec Ruskej federácie na Slovensku, radkyňa veľvyslanca Bieloruskej republiky, zástupcovia Ministerstva obrany, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov či priami účastníci bojov o Žilinu. Žilinský viceprimátor spolu so zástupcami zahraničných veľvyslanectiev vysypali na hroby vojakov Červenej armády hlinu z bieloruského partnerského mesta Grodno.
Vďaka spolupráci s ruským veľvyslanectvom sa podarilo Slovenskému zväzu protifašistických bojovníkov zosobniť vojakov pochovaných na Vojenskom cintoríne. Ich mená sú vryté na pamätnej tabuli, ktorú v pondelok slávnostne odhalili. „Do roku 2018 sme uvádzali, že na cintoríne je pochovaných 1768 vojakov Červenej armády. Dnes sme odhalili pamätnú tabuľu vojakov, ktorí tu ležia v spoločných hroboch či samostatne, a na nej sa nachádza 1907 mien,“ doplnil podpredseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov Juraj Drotár.