Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cyklochodnik zilina.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
14. mája 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Mesto osadí nové stojany a cyklopumpu, môžete rozhodnúť, na ktoré miesto budú umiestnené

Do celoslovenskej kampane Do práce na bicykli sa v tomto roku opäť zapojilo aj mesto Žilina. Dovedna 531 cyklonadšencov zo Žiliny vymenilo od začiatku mája motorové dopravné prostriedky za bicykel a pridalo sa k takmer 8 a pol tisícom cyklistom z celého Slovenska.

V aktuálnom piatom ročníku kampane mohli po prvýkrát zabojovať o hodnotné ceny aj samosprávy, ktoré sa do projektu prihlásili. Stačilo splniť jedinú podmienku, a to namotivovať k účasti v kampani aspoň 100 obyvateľov. Túto hranicu napokon prekročilo 25 z 81 zaregistrovaných samospráv, čím sa dostali do žrebovania o cyklopumpy a cyklostojany.

Verejné hlasovanie

Žilina mala šťastie a zaradila sa medzi päticu vybraných, ktorú organizátori projektu vyžrebovali, a môže sa tak tešiť z piatich nových cyklostojanov a verejnej cyklopumpy. „Obyvatelia vyžrebovaných miest získajú cyklopumpu, ktorá nebola zatiaľ nikde inde na Slovensku inštalovaná a je naozaj jedinečná. Veríme, že víťazné mestá nájdu pre umiestnenie výhry vhodný priestor, prípadne stihnú odkonzultovať s obyvateľmi, kde by si stojany a verejnú cyklopumpu najviac priali,“ uvádzajú organizátori súťaže.

Žilinčanov tak teraz čaká zodpovedná úloha – budú musieť rozhodnúť, kde by sa tieto objekty hodili. Mesto Žilina plánuje vyhlásiť verejné hlasovanie, do ktorého sa môžu obyvatelia vyjadriť, kde by mala byť cyklopumpa a stojany byť umiestnené.

Počet cyklistov narástol

„Podarilo sa nám uspieť v súťaži, čo znamená, že sa naši obyvatelia môžu tešiť na nové cykloprvky, ktoré im dozaista skvalitnia prepravu na bicykli. Čo je však z môjho pohľadu oveľa významnejšie je fakt, že sa do tejto cyklokampane zapája z roka na rok čoraz viac Žilinčanov. Znamená to, že projekt má svoj zmysel a ľudia vnímajú cyklistiku ako nielen ekologickejšiu, zdravšiu, ale veľakrát i časovo úspornejšiu formy dopravy do zamestnania,“ skonštatoval žilinský primátor Igor Choma.

Doplnil, že do aktuálneho ročníka projektu sa zapojilo 75 zamestnávateľov zo Žiliny. Do práce sa každý deň prepravuje na bicykli 531 súťažiacich zo 160 tímov. Najviac súťažných cyklistov je zo spoločnosti Scheidt and Bachmann, farby ktorej reprezentuje až 59 súťažiacich. V minulom ročníku súťažilo 319 žilinských cyklonadšencov, ktorí vytvorili 97 tímov a v roku 2016 sa do súťaže zapojilo 199 súťažiacich v 61 tímoch.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.