Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10895_sneh chodnik 640x420.jpg
18. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Mestá a obce žiadajú prehodnotiť novelu, podľa ktorej sú zodpovedné aj za údržbu chodníkov

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny.sk) – Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada prehodnotiť zmenu zákona o pozemných komunikáciách, podľa ktorej sú obce a mestá zodpovedné nielen za zimnú údržbu ciest, ale aj chodníkov.

Ako v utorok uviedol hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák, prax už v prvých dňoch tohtoročnej zimy ukázala, že treba hľadať iné riešenie prijateľné pre všetky dotknuté strany.

Povinnosť prešla z vlastníkov na obce

ZMOS už pred prijatím novely začiatkom tohto roku upozorňovalo na problémy, ktoré by mohla táto legislatíva priniesť obciam, pričom poslancov vtedy vyzvalo, aby ju nepodporili.

Novela vypúšťa povinnosť vlastníkov, správcov alebo užívateľov nehnuteľností odstraňovať neschodnosť chodníkov priľahlých k nehnuteľnosti, ktorá sa nachádza v súvisle zastavanom území a hraničí s cestou alebo miestnou komunikáciou.

Táto povinnosť sa preniesla na správcov miestnych komunikácií, teda na mestá a obce, vrátane zodpovednosti za škody.

Samosprávy nie sú na údržbu vybavené

ZMOS tvrdí, že zmena má zásadný negatívny finančný dopad na samosprávy, pričom predkladateľ, ministerstvo dopravy, neuviedlo žiadne vplyvy na rozpočty samospráv.

To je v zásadnom rozpore so zákonom o rozpočtových pravidlách. Predkladateľ si nielen nesplnil zákonnú povinnosť, ale nevzal do úvahy závažnú skutočnosť, že samosprávy nie sú finančne, technicky a ani personálne vybavené na zabezpečenie údržby ďalšieho enormného počtu kilometrov komunikácií, z ktorých mnohé ani nie sú majetkom samosprávy,“ zdôraznil Kaliňák s tým, že nebol dodržaný legislatívny postup tvorby tejto novely zo strany rezortu dopravy pri posudzovaní finančných vplyvov.

Dnešná situácia iba potvrdzuje naše obavy, ktoré sme prezentovali pred prijatím novely v čase, keď bolo ešte možné predchádzať súčasným komplikáciám,“ uzavrel Kaliňák.

Viac k témam: chodník, zimná údržba ciest, ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska
Zdroj: Webnoviny.sk – Mestá a obce žiadajú prehodnotiť novelu, podľa ktorej sú zodpovedné aj za údržbu chodníkov © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.