Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9276_sud 640x420.jpg
27. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Martin pôjde za hajlovanie a streľbu na koscov na rok do väzenia

BANSKÁ BYSTRICA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Jeden rok odňatia slobody nepodmienečne uložil sudca na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici pre 40-ročného Martina R. z tohto mesta.

Martin R. priznal, že spáchal extrémistické a iné trestné činy, vrátane hajlovania a streľby na koscov. S prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry uzavrel dohodu o vine a treste, ktorú súd schválil. Rozsudok je právoplatný a sudca hneď nariadil aj výkon trestu.

Hajlovanie predviedol v júni, keď v Banskej Bystrici na sídlisku Sásová opitý strieľal zo vzduchovej pušky na koscov firmy Zares, medzi ktorými boli aj Rómovia, jedného z pracovníkov zranil. Potom na balkóne mával červenou vlajkou, v strede ktorej bol biely kruh a v ňom čierny hákový kríž, pričom po obvode sa nachádzali štyri orlice držiace v pazúroch hákové kríže, hajloval a kričal Heil Hitler!

Následne vo dverách bytu vykrikoval na dvoch príslušníkov NAKA a štyroch príslušníkov Policajného zboru Banská Bystrica, že im svoj občiansky preukaz nedá a do bytu ich nepustí.

Policajtom hrozil zabitím

To podporil rôznymi vyhrážkami a následne dvere bytu pred príslušníkmi Policajného zboru zabuchol a cez dvere kričal Sieg Heil! Hrozil im zabitím, že na nich pustí psa a vulgárne im nadával.

Pri prehliadke jeho bytu polícia následne našla veľké množstvo extrémistickych materiálov, medzi ktorými bol Hitlerov obraz, prívesky v tvare hákového kríža, odznak s nápisom „skinhead“, CD nosiče so skladbami nacionalistických a extrémistických skupín, počítačová zostava s fotografiami hajlujúcich osôb, albumy kapiel s extrémistickou tematikou, videoklipy s neonacistickou tematikou a iné.

Ide o materiály, ktoré súvisia s nacizmom, rasizmom, xenofóbiou, antisemitizmom a neonacizmom. Materiály prezentujú ideológiu skupín a hnutí, ktoré v minulosti smerovali a v súčasnosti smerujú k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd. Všetky materiály polícia zhabala.

Dohoda o vine a treste

Za posledných desať rokov nejde o jeho ojedinelý extrémistický čin. Prvý raz hajloval v septembri 2006 v bufete Salašky pri Tureckej s ďalšími tridsiatimi kamarátmi. Vykrikovali fašistické heslá, spievali piesne s fašistickou a skinhedskou tematikou a vztyčovali pravú ruku s výkrikom Sieg heil!

Tým spáchali prečin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd. Martin R. vtedy s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste a šiel na sedem mesiacov do väzenia. Extrémistické prejavy mal Martin R. aj v marci 2012, keď v jednom bare na sídlisku Sásová tiež hajloval a vykrikoval Sieg heil! a Heil Hitler!

Na najnovšie schválenie dohody o vine a treste Martina R. priviedla justičná eskorta, pretože po streľbe na koscov a po nasledovných činoch sa dostal do väzby. Mužovi, ktorého postrelil, sa verejne ospravedlnil a pred médiami odvracal tvár. Martin R. sa podľa súdom schválenej dohody bude musieť podrobiť aj protialkoholickému liečeniu ambulantnou formou.

Viac k témam: extrémizmus, NAKA Národná kriminálna agentúra, Špecializovaný trestný súd SR, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Martin pôjde za hajlovanie a streľbu na koscov na rok do väzenia © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.