Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19295_083a9305 640x420.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10. mája 2019 Šport od ZilinaDen.sk Diskusia()

Majstrovstvá sveta na Slovensku odštartoval veľkolepý ceremoniál, bol poctou legendám aj krajine

KOŠICE 10. mája (WebNoviny.sk) – Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2019 sa odštartoval v piatok vo veľkom štýle. Šampionát síce začal zápasmi v Košiciach medzi Fínskom a Kanadou a v Bratislave zápasom Rusko – Nórsko, oficiálne tohtoročnú športovú udalosť číslo jeden na Slovensku odštartoval otvárací ceremoniál pred večerným zápasom v Košiciach medzi domácou reprezentáciou Slovenska a tímom USA.

Chlopi, trimce še!“ povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Martin Kohút v zemplínskom nárečí, po ňom prezident Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) René Fasel otvoril turnaj a po slovensky doplnil: „Do toho!

Pocta legendám a krajine

Fanúšikovia vo vypredanej Steel aréne v Košiciach a státisíce divákov pri televíznych obrazovkách sledovali krátke divadlo pod taktovkou choreografa, tanečníka a režiséra Jána Ďurovčíka. Spolu so svojim tímom, hudobníkom Ondrejom Kandráčom a tiež za pomoci Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) pripravili ceremoniál, ktorý je poctou hokejovým legendám a samotnej krajine.

Našim cieľom bolo elegantne a štýlovo predstaviť legendy, krásy a úspechy Slovenska. Nebol to ceremoniál, na aký sme zvyknutí napríklad z olympijských hier. To ale ani nebolo našim cieľom. Skôr poeticky a výtvarne sme chceli predstaviť fanúšikom a celému svetu naše legendy, najkrajšie miesta, ukázať kúsok histórie i prechod do modernej doby a predstaviť účastnícke krajiny začínajúceho sa šampionátu,“ priblížil režisér otváracieho ceremoniálu Ján Ďurovčík.

Macejko zhasol arénu

V úvode maskot majstrovstiev sveta, medveď Macejko, zhasol arénu a na ľade sa začala veľkolepá projekcia. Ľadová plocha sa zmenila na tečúcu vodu, ktorá zamrzla v okamihu, keď na ňu spadol hokejový puk.

Video následne zobrazuje najväčšiu túžbu malého chlapca, a to stať sa hokejovým reprezentantom. Počas projekcie sa z ľadu vynorili tváre bývalých slovenských hokejistov. Letiaci puk postupne na ľade odhalil i zábery slovenských hradov a zámkov, či známe historické a prírodné krásy Slovenska. Na chvíľu sa diváci premiestnili do histórie krajiny. V zápätí bolo Slovensko vykreslené ako moderná, dynamicky sa rozvíjajúca krajina.

Vyvrcholením otváracieho ceremoniálu bolo vystúpenie jedného z najznámejších slovenských hudobníkov Ondreja Kandráča, ktorý je tiež autorom „Macejkovej piesne„. „Silno emotívny text Vlada Puchalu je poctou Slovensku, hokeju a všetkému čo nás charakterizuje. Jano Ďurovčík to opäť skvelo dotvoril – tanečne i obrazovo. Je mi cťou byť súčasťou tohto poďakovania všetkým hráčom i fanúšikom najobľúbenejšieho slovenského športu,“ povedal Ondrej Kandráč.

Bez červeného koberca

Hudobník vystúpil spolu s tanečníkmi na špeciálnom pódiu, ktoré vyrobili jeho tvorcovia z množstva pukov.

Hostia sa väčšinou na otváracích ceremoniáloch prihovárali ľuďom stojac na červenom koberci. Na Slovensku sme prvýkrát vytvorili pódium, ktoré je možné v krátkom čase nainštalovať i z ľadu odstrániť. Navyše je vytvorené z hokejových pukov, čo korešponduje s hokejom,“ dodal Ďurovčík.

Zobraziť fotogalériu k článku:
MS v hokeji 2019: Nakrajšie momenty (prvý deň – 10. máj 2019)

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Majstrovstvá sveta na Slovensku odštartoval veľkolepý ceremoniál, bol poctou legendám aj krajine © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.