Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Oravska lesna maps.google.sk_.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: maps.google.sk
14. marca 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Kraj chce cestu v Oravskej Lesnej opraviť kvalitne

Žilinský samosprávny kraj má záujem riešiť kritickú cestu v Oravskej Lesnej. Zdôrazňuje však potrebu dodržať technologické postupy, aby sa vozovka po niekoľkých mesiacoch nerozpadla.

„Uvedomujem si, čo zažívajú ľudia, pretože už niekoľko mesiacov musia denne znášať a strpieť jazdu po nekvalitnej ceste, ktorá vedie cez obec a veľmi ma to mrzí. Je to situácia, ktorú naše vedenie nespôsobilo, ale musíme ju riešiť. Žiaľ, rekonštrukcia po zdĺhavom verejnom obstarávaní sa začala v podstate na prahu zimy, čo bolo podľa môjho názoru nevhodne načasované. Práce po vyfrézovaní vozovky už nebolo možné dokončiť a cesta je rozpadnutá oveľa viac. V rekonštrukcii sme pripravení okamžite pokračovať, no nemôžeme sa unáhliť, aby to nebolo na úkor kvality,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

Stav cesty

Podľa kraja je nevyhnutné podrobne zistiť, aký je stav cesty po zime. Nasledovať budú merania únosnosti vozovky, aby sa určil najvhodnejší technologický spôsob jej súvislej opravy. „Klimatické podmienky zatiaľ neumožňujú klásť nový asfaltový povrch, pretože by to bolo veľkým rizikom. Pre opravu cesty nie je dôležitá len teplota vzduchu, ale najmä vozovky, ktorá pri nízkych hodnotách neumožňuje kvalitné trvalé položenie asfaltu, pretože by sa mohol v krátkom čase poškodiť,“ dodal Lukáš Milan z komunikačného odboru ŽSK. „Peniaze na opravu cesty v Oravskej Lesnej sú, náš jediný záujem je, aby sa urobila naozaj poriadne, aby sme ju nemuseli do roka znovu opravovať,“ zdôraznila Jurinová.

Na Žilinský samosprávny kraj sa s prosbou o urgentné riešenie obrátil aj starosta obce Oravská Lesná Marek Majdiš. „Situácia v obci je kritická, ľudia si na poškodenej ceste ničia svoje automobily. Ako starostu našej obce ma tento stav trápi, vrhá na moju osobu i na obec zlé svetlo aj napriek tomu, že za tento stav vôbec nie sme zodpovední a nevieme ho ovplyvniť,“ priblížil starosta Majdiš.

Rekonštrukciu cesty II. triedy na Orave kraj hradí z eurofondov a hotová by mala byť do konca mája. Zhotoviteľ – spoločnosť Cesty SK Košice sľubuje životnosť vozovky 25 rokov.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.