Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
11698_saj_lub 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
18. decembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Kontrolóri podľa Lubyovej potvrdili správnosť postojov ministerstva pri transformácii SAV

BRATISLAVA 18. decembra (WebNoviny-sk) – Ministerstvo školstva tvrdí, že z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, že všetky argumenty, ktoré rezort k transformácii Slovenskej akadémii vied (SAV) na verejnú výskumnú inštitúciu vyslovil, boli správne. Agentúru SITA o tom informoval odbor komunikácie a protokolu ministerstva školstva.

Neskorá komunikácia s ministerstvom

Správa NKÚ podľa rezortu školstva konštatuje, že čas určený na transformáciu bol relatívne krátky a príčinou problému bola nedostatočná a neskorá komunikácia SAV s ministerstvom.

Zároveň NKÚ upozorňuje na riziko nedostatočnej transparentnosti pri prechode majetku štátu pri mechanizme transformácie na verejnú výskumnú inštitúciu.

„Už v minulosti sme upozorňovali na problémy s oceňovaním majetku štátu, ktorý mal byť vkladaný do verejných výskumných inštitúcií. Trvali sme tiež na lepšej identifikácii majetku a boli sme za to obviňovaní z byrokracie. Nálezy NKÚ teraz potvrdzujú správnosť našich postojov, za ktoré sme boli v minulosti neoprávnene kritizovaní,“ povedala ministerka školstva Martina Lubyová.

Nerovnocenný prístup k SAV

NKÚ upozornil aj na nerovnaký a nerovnocenný prístup k SAV v porovnaní s transformáciami rozpočtových a príspevkových organizácií v minulosti.

Ministerstvo školstva ocenilo prístup NKÚ, ktorý svojou kontrolou potvrdil, že kauza bola zbytočne spolitizovaná a ak by neboli nastavené transparentné pravidlá, hrozili by veľmi vážne riziká po prevode štvrťmiliardového majetku štátu.

„Zároveň sa prikláňame k záverom NKÚ, ktoré odporúčajú transformáciu SAV robiť postupne a na dobrovoľnom princípe. Rovnako navrhujeme zmeniť spôsob financovania, teda nahradiť stabilizačnú zmluvu iným mechanizmom, výkonovým financovaním, respektíve zmluvou so štátom,“ dodala šéfka rezortu školstva.

Zákon nebol dobre pripravený

Najvyššia kontrolná inštitúcia okrem iného tvrdí, že zákon upravujúci transformáciu organizácií SAV nebol dobre pripravený a neposkytol dostatočný priestor pre realizáciu transformácie. SAV konštatuje, že toto je námietka, adresátom ktorej je zákonodarca a nie SAV.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, akadémia víta názor NKÚ, že je potrebná nová legislatívna úprava, na základe ktorej by mohli byť ústavy transformované na verejné výskumné inštitúcie bez prerušenia kontinuity právnych vzťahov.

Viac k témam: Martina Lubyová, minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, NKÚ Najvyšší kontrolný úrad, SAV Slovenská akadémia vied
Zdroj: Webnoviny.sk – Kontrolóri podľa Lubyovej potvrdili správnosť postojov ministerstva pri transformácii SAV © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.