Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9499_29 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
10. novembra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Komunálne voľby sleduje množstvo pozorovateľov, svoje podnety posielajú štátnej komisii

BRATISLAVA 10. novembra (WebNoviny.sk) – Množstvo podnetov na priebeh sobotného hlasovania o budúcich primátoroch, starostoch a poslancoch zastupiteľstiev miest a obcí prichádza štátnej volebnej komisii aj od pozorovateľov.

„Je pravda, že sa veľmi aktivizovali pozorovatelia vo voľbách,“ uviedla pre médiá v sobotu popoludní v sídle Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán uviedla riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra (MV) SR Eva Chmelová.

Na volebnú informačnú linku, ktorú zriadilo ministerstvo vnútra pre voličov, často telefonujú práve pozorovatelia, ktorí sledujú hlasovanie vo volebných miestnostiach.

Môžu si vytvoriť aj audio-video záznam

„Overujú si situáciu, overujú si vlastne kam až v tom svojom poli pôsobnosti môžu zájsť, lebo radi by napríklad boli súčinní aj pri sčítaní hlasov,“ priblížila otázky pozorovateľov Chmelová a pripomenula, že štátna komisia pre voľby sa ich činnosťou už zaoberala.

Podľa uznesenia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán z 8. novembra k prítomnosti pozorovateľov pri sčítavaní odovzdaných hlasov v okrskovej volebnej komisii, pozorovateľ nesmie žiadnym spôsobom zasahovať do činnosti volebnej komisie.

„Pozorovateľ si môže vyhotovovať audio, video alebo audio-video záznam z procesu sčítavania odovzdaných hlasov za podmienky, že budú zachované zásady ochrany osobných údajov a zároveň to žiadnym spôsobom nenaruší priebeh sčítavania odovzdaných hlasov.“

Pozorovateľ si môže robiť poznámky o sčítaní hlasov len na papier, „ale nesmie tieto informácie žiadnym spôsobom šíriť pred podpísaním zápisnice o výsledku volieb okrskovou volebnou komisiou“. Po uzatvorení volebnej miestnosti v priebehu sčítavania odovzdaných hlasov môže pozorovateľ opustiť volebnú miestnosť, avšak už nemôže vstúpiť späť, pretože by to mohlo narušiť priebeh sčítavania hlasov.

Za sčítavanie je zodpovedný predseda

Ani nový pozorovateľ z tohto dôvodu nemôže po uzatvorení volebnej miestnosti do nej vstúpiť. Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán ďalej konštatovala, že za poriadok vo volebnej miestnosti a za priebeh sčítavania hlasov je zodpovedný predseda okrskovej volebnej komisie.

Viac o téme Komunálne voľby 2018 na Slovensku

Online (Minúta po minúte)

Ako voliť a kto môže hlasovať

Volebná infolinka

Kandidáti

Výsledky

Voľby do orgánov samosprávy obcí sa konajú v sobotu od 07:00 do 22:00. Približne 4,45 milióna obyvateľov Slovenska si v nich môže na najbližšie štyri roky vybrať predstaviteľov 2 926 obcí a miest, a v prípade Bratislavy a Košíc aj ich mestských častí. Hlasuje sa spolu v 6 021 volebných miestnostiach. Už vopred však bolo známe, že pre nezáujem o volené funkcie budú v 35 obciach potrebné nové obecné voľby.

Pritom v piatich obciach sa voľby nekonajú vôbec. V tých obciach, kde sa voľby neuskutočnia vôbec alebo nebudú voliť starostu, či vyberať potrebný počet obecných poslancov, sa do 30 dní od vykonania volieb vyhlásia nové voľby.

Volebné moratórium

Až do skončenia hlasovania platí volebné moratórium, ktoré zakazuje informovanie v prospech alebo neprospech kandidátov a za jeho porušenie hrozia sankcie.

Voličom až do zatvorenia volebných miestností odpovedia na otázky spojené s voľbami na volebnej infolinke ministerstva vnútra, na bratislavských telefónnych číslach – 02/ 509 423 17 a 02/ 509 423 12.

Štatistický úrad SR bude priebežné výsledky hlasovania prinášať na webstránke www.volbysr.sk, a to od skončenia hlasovania po 22:00. Definitívne výsledky volieb budú zverejnené bezprostredne po schválení Štátnou komisiou pre voľby a kontrolu financovania politických strán, predpokladá sa, že najskôr v nedeľu popoludní.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Komunálne voľby 2018 na Slovensku

Viac k témam: komunálne voľby 2018 na Slovensku
Zdroj: Webnoviny.sk – Komunálne voľby sleduje množstvo pozorovateľov, svoje podnety posielajú štátnej komisii © SITA Všetky práva vyhradené.

Odporúčané články

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.