Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7551_vyroba priemysel 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
5. októbra 2018 SlovenskoSprávy od ZilinaDen.sk Diskusia()

Kollárovci chcú zmeny v duálnom vzdelávaní, žiadajú aj zníženie základu dane pre zamestnávateľov

BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Hnutie Sme rodina chce zmeny v duálnom vzdelávaní, poslanci hnutia predložili do parlamentu novelu zákona o odbornom vzdelávaní a príprave.

Zákonodarný zbor bude o návrhu rokovať na októbrovej schôdzi. Podľa predkladateľov sa v praxi sa stáva, že žiak, ktorý sa pripravuje na základe učebnej zmluvy, vystúpi zo systému duálneho vzdelávania.

„Zamestnávateľ, ktorý vynaložil finančné prostriedky na prípravu pracovnej sily v systéme duálneho vzdelávania, by mal mať možnosť zaradiť do duálneho vzdelávania iného žiaka, ktorý sa pripravoval podľa školského vzdelávacieho programu pre systém duálneho vzdelávania, a tak získať pracovnú silu v predpokladanom roku ukončenia štúdia pôvodného žiaka,“ zdôvodňujú poslanci.

Poslanci Sme rodina navrhujú väčšie zníženie základu dane pre zamestnávateľov na kompenzáciu časti nákladov na duálne vzdelávanie. „Zo súčasne platného ustanovenia zákona vyplýva, že sa nevytvára dostatočná motivácia pre zapojenie väčšieho počtu zamestnávateľov do duálneho vzdelávania. Dôvodom je skutočnosť, že príspevok a zníženie základu dane o 3 200 eur pokrýva v priemere za celé štúdium iba časť nákladov na poskytovanie podnikového štipendia pre žiaka s učebnou zmluvou. Nepokrýva však samotné náklady na poskytovanie praktického vyučovania, ktorých súčasťou sú aj náklady na hmotné zabezpečenie žiaka,“ uvádzajú predkladatelia, ktorí navrhujú zvýšenie podpory zamestnávateľa prostredníctvom znižovania daňového základu. V prípade, že zamestnávateľ poskytne viac ako 400 hodín praktického vyučovania, tak jeho základ dane by sa znížil o 6 400 eur.

Viac k témam: Duálne vzdelávanie, Sme Rodina Boris Kollár
Zdroj: Webnoviny.sk – Kollárovci chcú zmeny v duálnom vzdelávaní, žiadajú aj zníženie základu dane pre zamestnávateľov © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.