Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Zastupca primatora patrik groma iniciuje rekonstrukciu kaplnky.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
zilina.sk
18. júla 2018 Novinky od ZilinaDen.skzilina.sk, © ZilinaDen.sk Diskusia()

Kaplnka sv. Magdalény odhalí svoje tajomstvá, mesto začalo s výskumom

Kaplnka na Starom cintoríne v Žiline, ktorá nemala majiteľa, dlhodobo chátrala. Po tom, čo ju mestu dostalo do svojho majetku, chopilo sa iniciatívy na jej záchranu. Stavbu sa mu podarilo zapísať do listu vlastníctva mesta a vybaviť pre ňu súpisné číslo (8896), na základe ktorého sa mohlo začať s výskumom. Na tieto účely mesto vyčlenilo sumu 8-tisíc eur.

„Pre Žilinčanov je to výborná správa. Začali sme s reštaurátorským výskumom kaplnky a už čoskoro očakávame zaujímavé objavy malieb ukrytých pod omietkami tak, ako sa o nich zmieňuje tlač spred 100 rokov. Už sa dokonca objavili aj prvé cenné artefakty. V krátkej dobe budeme o nich informovať verejnosť na tlačovej konferencii,“ uviedol zástupca primátora Patrik Groma.

Kaplnka sv. Magdalény bola postavená Žilinčanmi okolo roku 1707, kedy vznikol aj samotný cintorín. Hoci bola v roku 1989 opravená, od 90. rokov postupne chátrala. Mesto Žilina plánuje kaplnku po reštaurátorskom a archeologickom výskume v čo najkratšom čase zrekonštruovať.

Kaplnka na starom cintorine.jpg
zilina.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.