Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10020_imgl8270 640x420.jpg
27. decembra 2018 SlovenskoEkonomika od ZilinaDen.sk Diskusia()

Investičné projekty s agentúrou SARIO vytvoria tisícky pracovných miest, vraví minister Žiga

BRATISLAVA 27. decembra (WebNoviny.sk) – V roku 2018 uzatvorilo ministerstvo hospodárstva spolu s agentúrou SARIO 34 investičných projektov. Tie majú potenciál vytvoriť približne 4 850 nových priamych pracovných miest a sumárna výška investícií by mala dosiahnuť skoro 350 miliónov eur.

Nové prevádzky aj expanzné projekty

„Až v 19 prípadoch išlo o zriadenie nových prevádzok a v 15 prípadoch o expanzné projekty. Okrem toho investície spravidla vyvolajú aj nepriame investície a nepriamu tvorbu pracovných miest. V automobilovom priemysle je to dokonca až 1:5 a viac,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA minister hospodárstva Peter Žiga.

V okresoch východného Slovenska agentúra SARIO a ministerstvo úspešne ukončili v roku 2018 jedenásť investičných projektov, z toho osem v najmenej rozvinutých okresoch. „V okresoch stredného Slovenska pätnásť projektov, z toho sedem v najmenej rozvinutých okresoch. Čiže 76,5 % podporených projektov smeruje na východ a stred Slovenska,“ doplnil Žiga.

Dvanásť ukončených investičných projektov by malo byť s vyššou pridanou hodnotou. „Uzavreté investície majú výrazný exportný potenciál, keďže značná časť produkcie a služieb sa bude vyvážať, respektíve poskytovať najmä mimo územia Slovenska,“ dodal Žiga.

Nový zákon o investičnej pomoci

Začiatkom roka 2018 parlament schválil nový zákon o regionálnej investičnej pomoci. „Novou legislatívou sme reagovali na aktuálne výzvy a trendy v tejto oblasti. Nanovo sme nastavili filozofiu investičnej pomoci tak, aby sme mali v rukách legislatívny nástroj, ktorý nám pomôže pri znižovaní regionálnych rozdielov a smerovaní investičnej pomoci predovšetkým do najmenej rozvinutých okresov na stredom a východnom Slovensku. Týmto zákonom sme súčasne definitívne ukončili obdobie takzvanej montážnej dielne a sústredili sa na budovanie modernej ekonomiky s vysokou pridanou hodnotou. Etapu montážnej dielne máme za sebou, prioritou sa stáva inteligentný priemysel,“ uviedol Žiga.

Minister odmieta kritiku pri poskytovaní investičných stimulov. „Ministerstvo sa snažilo postupovať v súlade s filozofiou spomínaného zákona už v roku 2017. Na stredné a východné Slovensko pritom smerovalo až 77 % investičnej pomoci, kde vzniklo až 85 % zo všetkých podporených pracovných miest. Päť projektov pritom smerovalo priamo do najmenej rozvinutých okresov. Takže nie je pravda, čo tvrdí opozícia, že podporujeme investície najmä na západnom Slovensku,“ uzavrel Žiga.

Viac k témam: minister hospodárstva SR, Ministerstvo hospodárstva SR, Peter Žiga, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu – SARIO
Zdroj: Webnoviny.sk – Investičné projekty s agentúrou SARIO vytvoria tisícky pracovných miest, vraví minister Žiga © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.