Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Odpad a zber odpadu, skladka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
24. augusta 2016 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2016

Inšpekcia nariadila skládku v Chlmci definitívne uzatvoriť

Slovenská inšpekcia životného prostredia nariadila skládku komunálneho odpadu v žilinskej mestskej časti Považský Chlmec definitívne uzavrieť a do konca roka 2017 zrekultivovať. Prevádzkovateľ skládky, spoločnosť T+T, sa môže do 15 dní voči rozhodnutiu odvolať. Uzatvorenie aj rekultivácia šesťdesiatročnej skládky by mala stáť takmer 900-tisíc eur.

Rozhodnutím inšpekcie o definitívnom uzatvorení skládky by sa Slovensko mohlo vyhnúť miliónovej pokute. Európska komisia totiž v júni zažalovala Slovensko pre nerešpektovanie rozsudku Európskeho súdneho dvora z apríla 2013, keď ministerstvo ani inšpekcia životného prostredia nedokázali za tri roky prijať požadované opatrenia a skládku v Považskom Chlmci uzatvoriť v súlade s európskymi pravidlami.

Komisia preto žiada súdny dvor, aby uvalil minimálnu jednorazovú pokutu 939 000 eur a dennú pokutu 6 793 eur, ktorá by sa mala vyplácať odo dňa vydania rozsudku súdu do času, kým slovenské orgány nezabezpečia plný súlad s európskym právom,“ vysvetlil v júni hovorca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik. O stiahnutí žaloby by po preverení prijatých opatrení mala rozhodnúť Európska komisia.

Kauza žilinskej skládky sa ťahá už 14 rokov a už aj Súdny dvor EÚ v Luxemburgu potvrdil, že pochybila Slovenská inšpekcia životného prostredia, keď v roku 2007 skládku nedala uzavrieť, ale povolila na ňu ďalej vyvážať odpad.

Inšpekcia stále menila integrované povolenia, nerešpektovala paragrafy a zákon nielen Slovenskej republiky, ale ani smernicu Európskej únie. Tak sme sa v roku 2009 obrátili na Európsku komisiu v Bruseli,“ povedala Anna Smikoňová, šéfka Občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca, ktoré sa o uzavretie a rekultiváciu skládky odpadu v Považskom Chlmci snaží už osem rokov. Minister životného prostredia László Sólymos v tejto súvislosti avizoval, že dá preveriť, kto a ako pochybil.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.