Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kandidatúra Fabiáneho na post primátora, Peter Fiabáne
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
3. júla 2018 Novinky od ZilinaDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Iniciatíva Za slušné Slovensko podporí nezávislých kandidátov v komunálnych voľbách

Iniciatíva Za slušné Slovensko podporí v nadchádzajúcich komunálnych voľbách nezávislých kandidátov. Jej predstavitelia to oznámili dnes na tlačovej konferencii, kde tiež predstavili prvé tri mená – Matúš Vallo, kandidát na primátora Bratislavy, Peter Fiabáne, kandidát v Žiline a Marek Hatas v Nitre.

Ako ďalej uviedli predstavitelia občianskej iniciatívy, podporia v každom meste iba jedného kandidáta, za ktorého prácu a volebný program sa vedia zaručiť. Ak chcú konkrétni kandidáti počítať s podporou iniciatívy, musia splniť niekoľko základných požiadaviek. Musia byť nezávislými, financovanie ich volebnej kampane musí byť transparentné a prehľadné a svoju ambíciu uchádzať sa o post starostu či poslanca musia oznámiť ešte pred ohlásenou podporou iniciatívy Za slušné Slovensko. Jej predstavitelia si zároveň uvedomujú, že nepriamo vstupujú do politického zápasu, podľa vlastných slov však chcú veci meniť k lepšiemu.

Štatút nezávislého kandidáta

„Predstavujeme našu víziu pred blížiacimi sa komunálnymi voľbami, ktorá sa volá Slušné mestá a obce Slovenska. V rámci nej podporíme kandidátov, ktorí sú s touto myšlienkou stotožnení a splnia základné pravidlá. V prípade ich zvolenia napríklad žiadame, aby sa pravidelne organizovali verejné sedenia s občanmi, kde by sa robil akýsi odpočet opatrení, prijatých zmien a ďalších plánov. Prihlásiť sa k tejto vízii môže každý nezávislý kandidát,“ povedal jeden z predstaviteľov Juraj Šeliga. Za slušné Slovensko nepodporí iba kandidátov, ktorí majú podporu vládneho Smeru-SD či strany Mariána Kotlebu ĽS NS. V prípade podpory iných politických strán či subjektov však musí konkrétny kandidát spĺňať štatút nezávislého.

Organizátori celoslovenských protestov počítajú s tým, že nepriamo vstupujú do politického zápasu, ale chcú meniť veci k lepšiemu priamo. Tiež chcú kandidátov, ktorých podporia, následne dôkladne kontrolovať, či vykonávajú svoju funkciu vo verejnom záujme. „Stále sme občianskou iniciatívou, ktorá však podporí slušných ľudí, ktorí chcú rovnako ako my naprávať veci k lepšiemu. Ak budú zvolení títo ľudia, budú musieť pracovať v súlade s verejným záujmom. Ak nastane problém, alebo takéto správanie neuvidíme, budeme prví, kto bude kritizovať,“ doplnil Šeliga.

Letné aktivity

Občianska iniciatíva Za slušné Slovensko chce byť aktívna aj v priebehu letných prázdnin. Budú preto v krajských mestách a na festivaloch organizovať verejné diskusie s občanmi a odborníkmi. „Budeme pracovať aj v lete. Chceme napríklad ľudom hovoriť o tom, aké je dôležité, aby sa angažovali vo verejnom živote. Prvým dobrým krokom je ísť voliť. Od prvého augusta navštívime každé krajské mesto, kde sa chceme stretnúť s občanmi a debatovať,“ povedala jedna z predstaviteľov iniciatívy Karolína Farská.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.