Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Hradné hry
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
3. augusta 2017 Podujatia a kultúra od ZilinaDen.skpmza,sk, © ZilinaDen.sk

Na hrade Strečno sa budú konať Hradné hry Žofie Bosniakovej. Čo vás tam čaká?

V nedeľu 6. augusta sa na hrade Strečno uskutočnia Hradné hry Žofie Bosniakovej. V rámci tejto akcie vás čakajú ukážky sokoliarov Sv. Bavona, divadlo či zábava so Skupinou historického šermu Wagus.

Považské múzeum v Žiline pozýva všetkých záujemcov na celodenné podujatie na hrade Strečno. Prehliadka hradu bude obohatená o hry a zábavu so Skupinou historického šermu Wagus, súčasťou podujatia budú ukážky sokoliarov Sv. Bavona, vystúpi aj kúzelník či divadlo Kapor na scéne.

Hrad Strečno je prístupný verejnosti od 9. do 18. hodiny, posledný vstup je o 17. hodine. Počas letných mesiacov je stredoveká dedina Paseka pod hradom Strečno oživená kováčskou vyhňou s možnosťou razenia mincí, dobovou strelnicou s ukážkami i možnosťami lukostreľby, dobovým táborom a kuchyňou.

Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho, je najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá žila na hrade Strečno. Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako 34-ročná v roku 1644. V krypte hradu Strečno je umiestnená hlinená kópia Žofiinej múmie a tvorí súčasť stálej expozície v kaplnke. Vo vedľajšej miestnosti sú vystavené kópie listín a predmety súvisiace so životom Žofie Bosniakovej.

Súčasťou prehliadky hradu je aj zaujímavá výstava venovaná vzácnemu hlucháňovi hôrnemu, ktorý napriek dlhej evolučnej histórii čelí v súčasnosti hrozbám vyhynutia. Výstava formou trojrozmernej inštalácie a použitím moderných materiálov čo najautentickejšie približuje atmosféru prostredia, ktoré poskytuje podmienky na prežitie hlucháňovi, ako aj ďalším, dnes už vzácnym kurovitým vtákom.

Hradne hry zofie bosniakovej.jpg

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.