Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19163_img_5936_copy 640x420.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
9. mája 2019 Šport od ZilinaDen.sk Diskusia()

Foto: Poháre z bioplastu aj taniere z cukrovej trstiny, predstavili zelené opatrenia na MS v hokeji 2019

BRATISLAVA 8. mája (WebNoviny.sk) – Hokejový šampionát chce spojiť ľudí aj za životné prostredie. Organizačný výbor Majstrovstiev sveta (MS) v ľadovom hokeji 2019 a Ministerstvo životného prostredia SR v Bratislave predstavili zelené novinky pri organizácii šampionátu na Slovensku. Tie okrem športových výkonov ponúknu aj zodpovednejší prístup v nakladaní s odpadmi.

Zálohované poháre vo fanzónach

Ako agentúru SITA informoval hovorca envirorezortu Tomáš Ferenčák, k dispozícií bude bezmála 600 nádob na triedenie, zálohované poháre vo fanzónach alebo taniere v bufetoch z cukrovej trstiny.

„Bez podpory fanúšikov zostaneme na polceste. Preto by som chcel poprosiť všetkých, aby nás podporili. Pri najbližších majstrovstvách máme možnosť byť hrdí nielen na výkon slovenského hokeja. Ale môžeme byť hrdí aj na skutočnosť, že sa Slovensko mení na krajinu, kde je zodpovednosť k životnému prostrediu samozrejmosť,“ vyhlásil minister životného prostredia László Sólymos. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji sa začínajú 10. mája v Bratislave a v Košiciach.

Podľa riaditeľa organizačného výboru MS v ľadovom hokeji Igora Nemečeka, zodpovedný prístup k životnému prostrediu je pomerne bežnou súčasťou významných športových podujatí v zahraničí. „Ani v tejto oblasti nechceme zaostávať, a preto už niekoľko mesiacov pripravujeme v spolupráci s partnermi viacero zelených opatrení, ktorými chceme zmierniť negatívny vplyv šampionátu na životné prostredie,“ povedal.

Zodpovedné nakladanie s odpadom

Zelené aktivity, ktoré budú sprevádzať hokejový šampionát, sa sústreďujú predovšetkým na zodpovedné nakladanie s odpadom. Na odpadových nádobách či v ich blízkosti budú v rámci osvety uvedené informácie o správnom triedení.

Veľkú pozornosť organizátori kladú aj na zaistenie fungujúceho odpadového hospodárstva. Vytriedený papier, sklo a plast poputujú na dotriedenie do špecializovaných zariadení vo farebne označených veľkokapacitných kontajneroch. Práve týmto opatrením chcú organizátori a zelený rezort reagovať na rozšírený mýtus, že triediť sa neoplatí, pretože odpad potom aj tak skončí v jednej nádobe, uviedol Ferenčák v tlačovej správe.

Hokejový šampionát v praxi ukáže aj možnosť fungovania bez zbytočného plastu. Vo všetkých zapojených gastrozariadeniach budú mať fanúšikovia možnosť kúpiť si občerstvenie v biodegradovateľných obaloch. Používať sa napríklad budú taniere a misky z cukrovej trstiny či príbory a poháre z bioplastu.

MHD zadarmo pre ľudí s lístkami

Okrem samotného predchádzania zbytočnej záťaže na životnom prostredí sa tak budú môcť fanúšikovia presvedčiť, že avizovaný zákaz jednorazových plastov na Slovensku sa ich v bežnom živote nijak nedotkne.

„Sme radi, že sa nám podarilo zabezpečiť aj zálohované poháre vo fanzónach. Na samotných štadiónoch z bezpečnostných dôvodov nebudú k dispozícii. Radi by sme aj touto formou prispeli k redukcii používania jednorazových plastov na všetkých úrovniach podujatia,“ vysvetlila Zuzana Moravčíková, ktorá v organizačnom výbore zastrešuje zelené aktivity.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zelené opatrenia počas MS v hokeji 2019

„Snažíme sa tiež fanúšikov nabádať k tomu, aby na jednotlivé zápasy cestovali vlakmi. Práve vlaky sú jednou z najekologickejších foriem prepravy osôb. Veríme, že počet áut na cestách tiež zníži fakt, že držitelia vstupeniek na zápasy MS majú mestskú hromadnú dopravu v oboch mestách zadarmo, čo sa nám podarilo dohodnúť v spolupráci s mestami Bratislava a Košice,“ doplnil Nemeček.

Celkovo by obe mestá v súvislosti so šampionátom malo navštíviť okolo pol milióna ľudí. „Zaistiť zodpovedné nakladanie s odpadmi v priestoroch, ktoré na to spravidla neboli veľmi dimenzované, je veľmi dôležitá úloha. Ak sa nám to s pomocou fanúšikov podarí, tak verím, že sa triedenie a recyklácia stane štandardom na všetkých veľkých športových, kultúrnych či iných podujatiach na Slovensku,“ uzavrel Sólymos.

Viac o MS v hokeji 2019

Viac k témam: Majstrovstvá sveta MS v hokeji 2019, minister životného prostredia SR, Ministerstvo životného prostredia SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: Poháre z bioplastu aj taniere z cukrovej trstiny, predstavili zelené opatrenia na MS v hokeji 2019 © SITA Všetky práva vyhradené.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Bezplatné novinky zo Žiliny raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © ZilinaDen.sk Všetky práva vyhradené. ZilinaDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.